Van Müftüsü Değişti

İşte Yeni Van İl Müftüsü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, 3 ile yeni müftü atandı ve 7 il müftüsünün yeri değiştirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; Bartın Müftüsü Abdülcelil Çakar görevden alınırken, yerine Van Müftüsü Ömer Keskin atandı. Van Müftülüğüne ise Gümüşhane Müftüsü Mehmet Sırrı Şık getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Bartın Müftüsü Abdülcelil Çakar görevden alınırken, 3 ile yeni müftü atandı ve 7 il müftüsünün yeri değiştirildi.

Buna göre,

Bartın Müftülüğüne Van Müftüsü Ömer Keskin,

Van Müftülüğüne Gümüşhane Müftüsü Mehmet Sırrı Şık,

Gümüşhane Müftülüğüne Hüseyin Gün,

Ankara Müftülüğüne Adana Müftüsü Hasan Çınar,

Adana Müftülüğüne Adıyaman Müftüsü Mehmet Taşcı,

Adıyaman Müftülüğüne Şırnak Müftüsü Mehmet Taştan,

Şırnak Müftülüğüne Ahmet Dilek,

Mersin Müftülüğüne Kırklareli Müftüsü Aydın Yığman,

Kırklareli Müftülüğüne Kars Müftüsü Yusuf Eviş

Kars Müftülüğüne ise Hamza Bayram getirildi.

Cumhurbaşkanlığı atama kararı ile bir il müftüsü görevden alındı, 10 ilin müftüsü değişti. Yeni Van müftüsü de Mehmet Sırrı Şık oldu. Peki, Müftü Mehmet Sırrı Şık kimdir?

Müftü Mehmet Sırrı Şık kimdir?

Siirt İli Pervari İlçesi Karasungur Köyü kütüğüne kayıtlı Mehmet Sırrı Şık, 1975 yılında Pervari’de doğdu. İlköğrenimini 1987 Taşdibek Köyünde bitirdi. Aynı yıl Siirt İmam-Hatip Lisesinde Okumaya başladı ve 1994 yılında bu Okuldan Mezun oldu. Yine 1994 yılında Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazanarak Yüksek Öğrenimine başladı.

1996 yılında girdiği İmam-Hatip Sınavını kazandı ve 11 Eylül 1997 tarihinde Siirt ili Pervari İlçesi Okçular Köyüne atanarak Diyanetteki İlk Görevine başladı. 1998 yılında Sivas Merkez Küllük Köyü Camii İmam-Hatipliğine naklen atandı. 1999’da Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Mezun oldu. 2000 yılında Siirt’in Pervari İlçesi Merkez Münevver Camii İmam-Hatipliğine Naklen atandı.

2001 yılında Erzurum’da 179. Kısa Dönem olarak Askerlik görevini tamamladı. 2002 yılında İstanbul Pendik Haseki Eğitim Merkezinde 18. Dönem İhtisas Eğitimine başladı ve 2004 yılında buradan Mezun olup aynı yıl Şırnak’ın Silopi İlçesine Vaiz olarak atandı. Nisan 2008’de Diyarbakır’ın Eğil İlçesine Müftü olarak atandı.

Eylül 2011 yılında da Diyarbakır İl Müftü Yardımcılığına atandı. Haziran 2014 yılında Kayapınar İlçe Müftülüğüne atandı.

En son Gümüşhane İl Müftüsü olarak görev yapan Mehmet Sırrı Şık, bugün (07.06.2022) itibariyle Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Van İl Müftüsü olarak atandı.

B Seviyesinde Arapça ve Kürtçe de biliyor. Ensar Neşriyat Grubu Gülhane Yayınları arasında yayınlanan “Ey İman Edenler” İ simli Eseri bulunmaktadır. Ayrıca “Kur’an’ın Anlayış Sorgulaması” İsimli çalışmasına devam etmektedir.

Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Hadis Dalında “2008-2011 Yılları Arasında Diyarbakır, Mardin ve Batman İllerinde Okunan Hutbelerde Yer Alan Hadislerin Değerlendirilmesi” Konusunda Yüksek Lisans yaptı. Aynı Üniversitede Hadis Anabilim Dalında Doktora yaptığı bilinen Şık, evli ve dört çocuk babasıdır.  

Editör: Nihat Işık