Van ile İran arasında yeni sınır kapısı müjdesi!

Geçtiğimiz günlerde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Türkiye ziyaretinde İran ile yeni dönem ilişkileri ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrası hareketlilik başladı.

İran ile ilişkilerden yeni bir dönem başlatmayı hedefleyen Türkiye'nin yeni dönemdeki adımları ve iki ülkenin ekonomik işbirlikleri son günlerin en çok konuşulan konusu oldu.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Türkiye ziyareti kapsamında, iki ülke arasındaki ilişkiler yeniden konuşulurken ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "Türkiye-İran İş Forumu"nda Reisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Burada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 8. Toplantısı dolayısıyla bugün bir araya geldiklerini söyleyip Van'ı da ilgilendiren bazı açıklamalar yaptı.

"İran ile yeni sınır kapıları açılması konusu da gündemimizdedir. Sınır illerimizin ekonomik kalkınmasını artırmaya matuf sınır ticaret merkezleri tesis edilmesi çalışmaları da devam ediyor" diyen Erdoğan'ın açıklamalarının yankıları sürerken yeni sınır kapısı müjdesi geldi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, sosyal medyadan yaptığı bir açıklamada yeni sınır kapısının açıldığı haberinin geldiğini söyledi.

Takva o sınır kapısı ile ilgili müjdeyi şu sözlerle duyurdu: "Türkiye-İran yüksek düzeyli konsey toplantısından Gelincik-Güzereş kapısının açılması çıktı. Salmas-Başkale/Van daha yakın olacak. VanTso’nun ısrarla dile getirdiği yeni kapımız aralandı gibi. Hayırlı olsun."

Türkiye-İran yüksek düzeyli konsey toplantısından Gelincik-Güzereş kapısının açılması çıktı. Salmas-Başkale/Van daha yakın olacak. VanTso’nun ısrarla dile getirdiği yeni kapımız aralandı gibi.
Hayırlı olsun.İran/Batı Azerbaycan Genel Valisi’nin açıklaması: 

Türkiye-İran yüksek düzeyli konsey toplantısından Gelincik-Güzereş kapısının açılması çıktı. Salmas-Başkale/Van daha yakın olacak. VanTso’nun ısrarla dile getirdiği yeni kapımız aralandı gibi.
Hayırlı olsun.

İran/Batı Azerbaycan Genel Valisi’nin açıklaması:

Kaynak: GazeteVan