Van Höyüğünde 7 Bin Yıllık Geçmişimizi Aydınlatan Kısa Bir Ders

Van Kalesi Höyüğü ve Eski Van Şehrinde uzun süre kazı çalışmaları yürüten İstanbul Üniversitesi, Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Konyar hocamızdan, Van Höyüğünde 7 Bin Yıllık Geçmişimizi Aydınlatan Kısa Bir Ders

Van’ın 7 Bin Yıllık Geçmişine Işık Tutan Van Kalesi Höyüğü Van Kalesi Höyüğü Van Kalesinin hemen kuzeybatısında, kaleye doğubatı istikametinde paralel olarak uzanmaktadır.

Urartu başkenti Tuşpa sitadeline (Van Kalesi) yakınlığı dikkate alındığında Van Kalesi Höyüğü Urartu tarihi ve arkeolojisi için oldukça önem arz etmektedir.

Burada ilk olarak 1939 yılında Amerikalı Kirsopp ve Silva Lake çifti kısa süreli bir kazı çalışması yapmıştır. Höyük ile ilgili daha detaylı bilgilerin elde edildiği bilimsel kazı çalışmaları ise 1989-1991 yılları arasında Prof. Dr. M. Taner Tarhan başkanlığındaki bir ekip tarafından gerçekleştirilmiştir.

Höyüğün batı kısmında yoğunlaşan bu kazılarda Urartu dönemine atfedilen yapı katları açığa çıkarılmıştır.

7 bin yıllık yerleşme tarihi bulunan Van Kalesi Höyüğü’ndeki kazı çalışmalarına 2010 yılından sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında devam edilmiştir.

#eskivan #vankalesi #vanhöyüğü

Editör: Nihat Işık