Van Havalimanı'nın kapatılmasıyla ilgili flaş gelişme!

Son beş yıl içerisinde tüm girişim ve çabalara rağmen sefer sayıları artırılamazken, Van Ferit Melen Havalimanı’nın 3 ay gibi uzun bir süre uçuşlara kapatılacağı gündeme bomba gibi düşmüştü.

Son günlerde Van gündemini en çok meşgul eden Van Ferit Melen Havalimanı’nın kapatılmasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

İşte Ferit Melen Havalimanının kapatılmasıyla ilgili son gelişmeler…

KONU İLE İLGİLİ İLK AÇIKLAMA DHMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN GELMİŞTİ

Ferit Melen Havalimanının kapatılmasına ilişkin Turizmci Murat Beyaz’ın Van Ferit Melen Havalimanı’yla ilgili soruları sorması üzerine DHMİ Genel Müdürlüğü ilk açıklamayı yapmıştı.

Yapılan açıklamada; “Havalimanımız seferleri devam etmekle olup yapılacak çalışmalar plan dahilinde ve seyrüseferi etkilemeyecek şekilde olacaktır.” denilmişti.

BİR AÇIKLAMDA HAVALİMANI YETKİLİLERİNDEN GELDİ

DHMİ’nin açıklamasından sonra Ferit Melen Havalimanı yetkilileri ve ihaleyi alan şirket yöneticileri ile yapılan görüşmelerde soru işaretleri giderilmedi. Yetkililer pistin havalar ısınınca kesin olarak onarıma alınacağını belirtirken şirkette bunu doğruladı. Şirket yöneticileri, ihaleyi aldıklarını ancak işe ne zaman başlanacağına dair bir bilgi verilmediğini belirterek, “Pistin mevcut durumu tehlike oluşturuyor, kesinlikle yenileme gerekiyor. İhaleyi aldık ve pisti yenileyeceğiz. 3 ay sürecek çalışmalar esnasında uçuşların yapılması imkansız görünüyor. Havalar ısınınca başlanacak dendi ancak DHMİ’den bize ne zaman başlayacağımıza ilişkin bilgi verilmedi.” ifadelerine yer verdi.

“HAVALİMANI UÇUŞLARA KAPATILACAK MI?

Pistin yenilenmesi haberlerinin doğru olduğunu kabul eden Havalimanı yetkilileri ise sorulan “Havalimanı kapanacak mı? Uçuşlar duracak mı, durmayacaksa nerede ve nasıl devam edecek? Alternatif pist yapılacak mı?” gibi soruları yanıtlamaktan kaçındı. Van’da uçaklar için risk oluşturan mevcut pistin yenilenmesinin mecburi olduğu ve uçuşların durmaması için olması gereken alternatif pistin bu sürede yapılamayacağı öğrenildi. Seçim sonrası çalışmaların başlanacağı ve uçuşların 3 ay boyunca başka bir havalimanından yapılacağı öngörülüyor.

Kaynak: Van Olay