Tehlike Çanları Çalan Van Gölüne Can Verecek Sıfır Atık Projesi

Benzersiz doğası, zengin biyoçeşitliliği, endemik türleri, şelaleleri, uygarlıklara yön ve hayat veren masmavi gölü ile Van! En eski çağlardan beri pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklar; doğal, kültürel, tarihi güzelliğini günümüze dek korumayı başarmış nadide coğrafyalardan biri.

Geçmişi 7 bin yıl önceye dayanan, volkanik dağlarla çevrili Van’da farklı yaşam formları bir arada yaşıyor.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin nazar boncuğu olan Van Gölü ise yaşlı gezegenimizin en büyük sodalı gölü. Yaşar Kemal’in tasfirlerinde ‘kenarları oya oya işlenmiş gümüş tasta bir suya’ benzettiği Van Gölü, savat ustalarının elinde şekillenmiş nadide bir eseri andırıyor.

Tarihin her döneminde, umut, tazelik ve bereket vadediyor.

Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde ‘Sıfır Atık Projesi ve Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ‘ kapsamında çalışmalar titizlikle yürütülüyor.

Van Büyükşehir Belediyesi’nin Van Gölü’nün korunmasına yönelik başlattığı bir diğer çalışma Dip Çamuru Temizliği ise hızla devam ediyor. 2022 yılında başlayan çalışma tamamlandığında yaklaşık 3 milyon metreküp dip çamuru ve balçık Van Gölü’nün zemininden arındırılmış olacak.

Elde edilen çamur dolgu malzemesi olarak şehrin yeşil alanlarının planlanmasında, park ve bahçelerin yapımında kullanılacak.

Van Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle, Su Altı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan tarafından çekimleri yapılan, Van Gölü, biyoçeşitlilik, arıtma ve dip çamurunun çıkarılması içerikli filmin uzun versiyonu yayında.

Van Gölü Kirlenmesin

Editör: Nihat Işık