Van Gölündeki Dip Çamuru Temizliğini İnceleyen Vali Yeni Projesini Açıkladı

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı 5 Haziran Dünya Çevre Gününde, Büyükşehir Belediyesi tarafından Van Gölü’nde başlatılan dip çamuru temizlik çalışmalarını yerinde inceledi.

Dünyanın en büyük sodalı gölü ve Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölünü kirlilikten kurtarmak ve gelecek nesillere daha temiz bir şekilde bırakmak için Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık bir yıl önce İskele sahilinde başlatılan balçık ve dip çamuru temizlik çalışmaları sürüyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığının koordinasyonunda aylardır titizlikle sürdürülen temizlik çalışmasında bugüne kadar yaklaşık 260 bin metreküp balçık ve dip çamuru temizliği yapıldı. Çalışmaların yapıldığı alana giden Vali Dr. Ozan Balcı alanı gezerek yapılan çalışmalar hakkında Genel Sekreter Mehmet Fatih Çelikel ve daire başkanından bilgi aldı.

Dip çamuru temizliğinin Van Gölü için hayati önem taşıdığını belirten Vali Dr. Ozan Balcı “ Bugün 5 Haziran Dünya Çevre günü. Büyükşehir Belediyemizin Van gölü etrafında yaptığı temizliğe de dikkat çekmek için buradayız. Memleketi, milleti sevmek sadece insanı sevmek değildir. Memleketi sevmek dağları ile taşları ile ovalarıyla, ırmakları ve gölleri ile sevmektir. Memleketi sevmek börtüsüyle, böceğiyle kurduyla kuşuyla toprağıyla sevmektir. Bu anlamda Van Gölü sadece Van'ın değil Türkiye'nin değil Dünyanın en önemli miraslarından biridir. Bunu korumak gelecek kuşaklara da daha güzel bir Van gölü bırakmak bizim için elzemdir.

Van gölü sadece güzellik değil, ekonomi, kültür ve turizmine de katkı sunan bir değerdir. Cumhurbaşkanımız da Van Gölüne önem veriyor. Koruma işi de Sayın Emine Erdoğan hanımefendi himayesinde. Ayrıca Çevre Bakanlığımızda çok büyük destek veriyor, fon da sağladılar. Şuanda da çalışmalar devam ediyor. Şuana kadar 260 bin metre küp çamur çıkartıldı. Metre küpün önemi yok. Korumak kollamak temizliğine dikkat etmek gerekli bütün imkânları kullanmak bizlerin boynunun borcudur” dedi.

TÜM BELEDİYELER OLARAK BÜYÜK BİR REHABİLİTASYON MERKEZİ KURACAĞIZ

Çevrede yaşayan tüm canlılara sahip çıkılması gerektiğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı “ Çevrenin kesinlikle korunması gerektiğini düşünen bir idareciyim. Mahlukata da şefkat etmek gerekiyor. Sadece insana hizmet etmek yetmez, doğayı, doğadaki canlıları da korumalıyız. İnşallah önümüzdeki ki günlerde sahipsiz hayvanlar birliği kuracağız. Gerek yabani hayvanlar gerekse de evcil hayvanların korunmasını da önemsiyoruz. Hem kanatlı hem tırnaklı sahipsiz hayvanlar için tüm belediyelerin ortak olduğu bağımsız bir yönetiminin olduğu Türkiye'de örnek bir model olan Bakım ve Rehabilitasyon merkezi kuracağız. Böylece memleketi milleti sevdiğimizi icraatla de göstereceğiz” dedi.

Programa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel ve daire başkanları katıldı.

#van #vanvalisi #vangölü

Editör: Nihat Işık