Van Gölü İçin Yeni Tehdit!

Sözcü Gazetesinden Erdoğan Süzer, göllerin üzerine güneş ve rüzgar santrali kurulmasının önünü açan düzenlemeyle Van Gölü için bir tehdit oluşturduğunu köşesinde belirtti..,.

İşte Süzer'in yazısından bazı bölümler:

Göllerin üzerine güneş ve rüzgar santrali kurulmasının önünü açan düzenlemeyle başta Van Gölü olmak üzere doğal göllerin güneş tarlasına dönüşmesinden endişe ediliyor.

TBMM’ye getirilen bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifinin 4’üncü maddesiyle doğal ve suni göllerle baraj gölleri yenilenebilir enerji yatırımlarına açılacak.

Teklife göre, göllerde güneş ve rüzgar santrallerinin kurulmasına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı karar verecek.

Şimdilik içme ve kullanma suyu alınan göllere santral kurulamayacak. Enerji uzmanları, ülke genelinde belli büyüklüğe sahip 100’ün üzerinde göl olduğuna işaret ederken, bu göller arasında özellikle Van Gölü’nün güneş enerjisi yatırımı için çok cazip olduğunu ifade etti.

Uzmanlar, Van Gölü’nün yüksek rakımda bulunduğunu, bölgede güneş potansiyelinin tesis için uygun olduğunu belirtirlerken, “Güneş panelleri alçak rakımlarda çabuk ısınıyor. Isınan paneller soğuyana kadar devre dışında kalıyor. Bu da verimi ciddi ölçüde düşürüyor. Van Gölü yüksek rakıma sahip olduğu için paneller daha geç ısınacak, bu da verimi yüksek seviyelere çıkaracaktır. Düzenlemeyle ağırlıklı olarak Van Gölü’nün hedeflendiği görülüyor” dedi.

GES Yatırımcıları Tepkili

Yasa teklifine göre, 10 yıllık süresini bitiren lisanssız güneş ve rüzgar enerjisi tesisi sahipleri lisanslı üretime geçmek istemeleri halinde, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasına ‘katkı bedeli’ ödemek zorunda kalacak. Gerekçede, lisanssız tesisleri sisteme dahil olması halinde lisanlı tesislerin çok üzerinde gelir sağlayacağı, kazancın eşitlenmesi için bu düzenlemenin yapılacağı ifade edildi. Bu maddeyi eleştiren Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımcıları, kendilerine haksızlık yapıldığı gerekçesiyle maddenin tekliften çıkarılması için siyasi partilere başvuru yaptı.

Van Gölü

Kaynak: Sözcü Gazetesi