Van Gölü Ekspresi Hakkında Merak Ettikleriniz Ankara'dan hareket edip Tatvan’a giden Vangölü Ekspresi'ne ilgi her geçen gün artıyor. Kış aylarının sosyal medyadaki seyahat trendi olan Doğu Ekspresi'yle Kars yolculuğunun ardından, gençlerin yeni gözdesi olarak tanımlanan Vangölü Ekspresi de Tatvan için Ankara’daki Irmak İstasyonu'ndan hareket ediyor. Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ ve Muş güzergahını izleyip Tatvan'a gelen Vangölü Ekspresi, beraberinde trenle yolculuğu seven doğaseverleri de getiriyor. Vangölü Ekspresi, bu şehri ve kültürünü tanımak isteyen misafirlere ev sahipliği yaparak onları doğu illeri ile buluşturuyor. Haftada iki defa yolcu seferi düzenleyen Vangölü Ekspresi, özellikle Youtuber’lar tarafından izlenen ve gruplar halinde düzenlenen turlara katılan gençlerden yoğun ilgi görüyor. Yolculardan kimileri bölgeye merakından geldiğini, kimileri de gezmek ve eğlenmek istediğini belirtiyor.

Gençler Kadar Tur Şirketlerinin de Yeni Gözdesi

İşte Van Gölü Ekspresi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Son zamanların gözde rotasını Doğu Ekspresi ile geçtin ve yeni bir macera mı arıyorsun? (Doğu Ekspresi'ne bilet bulamamış ve pes etmiş de olabilirsin). Öyleyse seni Van Gölü Ekspresi ile tanıştıralım!  Tren seyahatleri nihayet ülkemizde hak ettiği ilgiyi görmeye başladı. Geçen sene popüler olmaya başlayan Doğu Ekspresi’nde artık yer bulmak zorlaşınca, bu eşsiz deneyimi tatmak isteyen seyahat severler rotayı Van Gölü Ekspresi’ne çevirdi. Eğer sen de onlardan biriysen, işte Van Gölü Ekspresi’yle ilgili aklına gelebilecek tüm soruların cevapları! Biletleri TCDD’nin resmi sitesinden alabilirsin. Pulman vagonda koltuk fiyatı 47 TL. Örtülü kuşetli vagonda ise kişi başı fiyat 62 TL. Van Gölü Ekspresi’nin tadını en iyi çıkarabileceğin vagon olan yataklı vagonda ise iki kişilik odada kişi başı fiyat 96 TL. Eğer bu odada tek başına kalmak istersen ödemen gereken tutar 116 TL.

Haftada İki Sefer

Van Gölü Ekspresi her Salı ve Pazar günleri sabah 11:00’de Ankara’dan hareket ediyor ve ertesi gün saat 12:09’da Tatvan’a varıyor, tabii rötar yapmazsa! Yani yolculuk toplam 25 saatten fazla sürüyor. Trenin ismi Van Gölü Ekspresi olsa da, tren Van’a değil Van Gölü’nün batısında yer alan Bitlis’in Tatvan ilçesine kadar gidiyor. Bilet satın alırken de “Van Gar” yerine “Tatvan Gar" diye aratman gerekiyor. Şu anda Ankara ile Irmak arasında yol bakım çalışmaları olduğu için Ankara Tren Garı’ndan TCDD’ye ait ücretsiz otobüslerle önce bir saat mesafedeki Irmak’a gidiliyor ve tren oradan hareket ediyor. Sırasıyla KırıkkaleSivasKayseriElazığ ve Muş şehir merkezleri ile ilçelerinden geçiyor. Ayrıca Yozgat’ın ilçeleri ile Bingöl’ün ilçelerine de uğruyor. Yol boyunca İç Anadolu’nun bozkırları dahil her yerde şahane manzaralar olsa da en güzelleri Elazığ’da başlıyor ama kış aylarında oralardan geçtiği saatlerde hava karanlık oluyor. Elazığ sonrasında Bingöl’ün Genç ilçesi civarında da şahane manzaralar var. En güzeli, gittiğin tarihte hava kaçta aydınlanıyorsa ona bakmak ve hava aydınlanmadan en az 15 dakika önce uyanıp manzaraları beklemek. Tatvan’dan Van’a feribot, otobüs ya da taksiyle geçilebilir. Feribotların maalesef belli bir saati yok. Eğer indiğin saatte şansına yeterli yük varsa, hareket ediyor. Feribotla yol yaklaşık 4-5 saat sürüyor. Otobüs yolculuğu ise 2 saat ve bilet fiyatı 20 TL. Hemen her saat başı otobüs bulmak mümkün. Taksiyle ise pazarlık yaparak 200 TL’ye gidebilirsin. Araç kiralama da bir diğer seçenek ama eğer dönüşü Van’dan uçakla yapacaksan, aracı Tatvan’a bırakman gerektiği için bu seçenek  çok da mantıklı değil.

Detaylı Bilgi için TCDD'yi arayabilirsiniz 4448233   Online Bilet : Tıklayınız. Van Gölü Ekspresi ile ilgili diğer içerikler için Tıklayınız

Editör: Nihat Işık