Van Gölü Ekspresi mi? Kars Ekspresi mi?

Hürriyet Gazetesi Yazarı Savaş Özbey, On binlerce gezgini Van'da buluşturacak,

Doğu Anadolu'nun ilk ve en geniş sanatçı listesine sahip Gençlik Festivalinin asıl amacını yazdı. Kars’ın son 2 yılda yaptığı sükseye, az güneyden ama çok daha iddialı bir rakip var: Van. O kadar özel bir şehir ki bir-iki sene içinde sosyal medyanız Van paylaşımlarıyla dolarsa şaşırmayın.

Daha televizyon, gazete haberleri başlamadan, tren biletleri yok satmadan yazmıştım Kars’ın trend olacağını. Tuhaf bir hareket, kıpırdanma vardı. Turizmci arkadaşlarım “Sence tur yapsak mı?” diye fikir soruyordu. Takip ettiğim blogger’lar sayfalarına Kars’ı taşımaya başlamıştı. Gurmeler Kars kazının lezzetinden, fotoğrafçılar Çıldır Gölü’nün güzelliğinden bahsediyordu.

Ben de geri kalmıyordum tabii. İlk kez lise öğrencisiyken gittiğim bu şehri ve en çok da Kars’a giden Doğu Ekspresi yolculuğunu anlatıyordum ballandıra ballandıra. O zaman sorduğum “Kars trend olur mu?” sorusunun cevabı artık belli: Trenlerde yer bulunamıyor. Şimdi benzer bir kıpırdanmayı Van için kokluyorum.

Van’la hikayemiz Kars kadar eski değil. İlk kez 6 yıl önce gittim. Ve bizim deprem ve terörle andığımız bu şehrin inanılmaz kent yaşamını “Van Night Stand” başlığıyla yazmıştım. Değme batı şehirlerinde bulamayacağınız bir gece hayatı vardı Van’ın. Beş yıldızlı otellerde keman dinletili beş çayları... Ödüllü aşçıların elinden Venedic escalope, okyanus tuzunda marine edilmiş kuzu Milano... The North Shields’ta sex on the beach, Nietzsche Bar’da şanson, roofbar Festa’da Sezen Aksu’lu dans geceleri...

One Club’da Nişantaşı’nda göremeyeceğiniz dekolte ve miniler, yanlarında cool oğlanlar... Sadece gece hayatı mı? Üniversite desen 100. Yıl... Daha dün, buldukları yeni kurşun geçirmez yeleğin haberi çıktı. Sahil desen Van Gölü... Plaj da var; sörf de yelken de... Yemek desen sabah otlu peynirle Van kahvaltısından inci kefal tandırlı akşam yemeğine... Tarih desen Akdamar Adası’dan başla Vanadokya’da Peri Bacaları’na kadar...

Önümüzdeki hafta sonuysa doğunun ilk festivali yapılacak Van’da: 7-9 Eylül’deki Gezginfest Van. Ada Gevaş iskelesindeki festivale Athena, Teoman, Selda Bağcan, Kardeş Türküler, Ezhel, Manga, Can Bonomo, Sena Şener, Shantel, Gazapizm gibi 22 sanatçı ve grup katılıyor. Ve 3 günde toplam 80 bin kişinin gelmesi bekleniyor.

Bütün bu sebeplerden Van için, “Doğunun Paris’i” denmesi canımı yakıyor, haksızlık gibi geliyor. Öyle hızlı bir yükselişte ki yakında bazı batı şehirleri için “Batının Van’ı” denirse şaşırmayın. Üstelik tıpkı Kars gibi Van’ın da treni var: Van Ekspresi. Ordular yeni hedefiniz Van Gölü’dür. İleri!

Editör: Nihat Işık