Van Ferit Melen Havaalanı Tadilat Nedeni ile Üç Ay Kapanacak!

Son beş yıl içerisinde tüm girişim ve çabalara rağmen sefer sayıları artırılmayan Van Ferit Melen Havalimanı, uçuşlara kapatılacak.

Kara, deniz ve havayolu ulaşımına sahip nedir şehirlerden olan Van, havayolu ulaşımında istediğini bir türlü alamıyor.

Son yıllarda artan nüfus ve Van'ın cazibe merkezi olmasıyla birlikte yapılan uçak seferleri yetersiz kalıyor. Sadece; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana'ya uçuşu bulunan Van Ferit Melen Havalimanı, 1 milyon 200 binlik nüfus için eksik kalıyor.

kılını kıpırdatan olmadı. 900 bin nüfuslu Trabzon daha fazla uçuşa sahip olurken Van bu noktada geri kalmış durumda. Van'da 2022 yılında yaklaşık 93 bin uçuş yapılırken, Trabzon'da bu rakam 108 binlere yaklaştı. Bu da yaşanan sorunu açık bir şekilde gözler önüne serdi.

HAVALİMANI KAPANIYOR!

Yaşanan sefer sayıları sorunun ardından gündeme Ferit Melen Havalimanı'nın uçuşlara kapanacağı bomba gibi düştü.

Sosyal medyada da gündeme gelen gelişme sonrası yetkili kurum ve kişilerden her hangi bir açıklama yapılmazken, GüncelVan Gazetesi Ferit Melen Havalimanı'nın geçici süreyle kapanacağı tarihe ulaştı.

İŞTE KAPANACAĞI TARİH

Ulaşılan bilgilere göre;

Bir aksilik olmaması durumda Ferit Melen Havalimanı 5 Temmuz itibariyle kapanacak. 1 Temmuz'dan itibaren duyuruların yapılacağı kapanma sonrası 5 Temmuz itibariyle Van'a uçuş yapılmayacak. 

PİST YENİLENECEK

Havalimanın geçici süreyle kapanmasının sebebi ise pistte yapılacak olan yenileme çalışması. Uzun zamandır konuşulan ve uçuşlar için uygun olmadığı ifade edilen Ferit Melen Havalimanı pisti yapılacak en az 3 aylık kapanmanın ardından yenilenecek.

Bununla birlikte havalimanı içerisinde de yenileme çalışmaları yapılacak.

Yaşanacak kapanma sonrası Vanlıların alternatif ve en yakın havalimanları ise Hakkari, Ağrı ve Muş olacak.

3 Ay kapanması planlanan havalimanın hayatı olumsuz yönden etkileyeceği de kaçınılmaz olacak.

KAYNAK: GÜNCELVAN

Editör: Nihat Işık