Van Eski Milletvekillerine Hapis Cezası

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP Eski Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Van Milletvekili Aysel Tuğluk ile diğer eski Van Milletvekili Nazmi Gür dahil olmak üzere bir grup Kürt siyasetçi, "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandıkları davada toplamda 27 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 11. duruşmaya tutuklu sanıklar Marmara Kapalı Cezaevi'nde bulunan Halil Aksoy ve Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutulan Nazmi Gür, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Siyasetçi Adil Zozani ise duruşma salonunda hazır bulundu. Diğer sanıkların avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Aysel Tuğluk'un avukatı ise müvekkilinin demans hastası olduğunu belirterek, infazın ertelenmesi talebinde bulundu.

Diğer yargılamalarda kovuşturmanın ertelenmesi kararlarının alındığını belirten avukat, mahkemeden aynı yönde bir karar verilmesini talep etti.

Mahkeme, iddia makamının tevsii tahkikat talebinin reddine karar verdi. Tüm talepleri reddeden mahkeme, Adil Zozani'ye 7 yıl 6 ay, Halil Aksoy'a 7 yıl 6 ay, Aysel Tuğluk'a 6 yıl, Nazmi Gür'e 6 yıl hapis cezası verdi. Esat Canan ise beraat etti.

Siyasetçilerden Halil Aksoy, "çözüm süreci" döneminde yapılan açıklamaların ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu savunarak yargılamanın hukuki olmadığını belirtti.

Nazmi Gür ise iddianamenin usulüne uygun hazırlanmadığını, dosyada aleyhlerine bir delil bulunmadığını iddia ederek, dosyanın usul yönünden reddedilmesini talep etti.

Siyasetçilerin avukatlarından Eylem Arzu Kayaoğlu, Halil Aksoy'un talep ettiği tevsii tahkikat talebini yineledi. Kayaoğlu ayrıca, müvekkilinin Meclis'teki konuşmalarının dosyaya eklenmesini ve bilirkişi raporu alınmasını istedi. Ayrıca, fotoğraf ve videoların yeniden incelenmesi talebinde bulunan avukat, müvekkilinin Kürtçe beyanlarının suç oluşturmadığını vurguladı.

Van Eski Milletvekili Hapis Cezası

Editör: Nihat Işık