Van Edremit Yüzen Otel Projesi İhaleye çıkıyor!

Edremit Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan, turizm, istihdam ve mesleki eğitim unsurlarını bir arada barındıran “Refet Ünal Yüzen Otel Projesi”nin yapım, onarım ve tefrişat karşılığı uzun süreli kiralama işi 4 Temmuz Salı günü saat15:00’te Edremit Belediyesi Meclis Salonunda ihaleye çıkıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Proğramı (SOGEP) kapsamında, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda hazırlanan proje kapsamında, atıl durumdaki feribot konaklamaya uygun şekle dönüştürülerek, denizcilik ve otelcilik alanında eğitim gören öğrencilere staj imkânı sağlayacak.

Van’ı turizm ve mesleki eğitimin yeni rotası haline getirecek, SOGEP kapsamında DAKA desteğiyle Yüzen Otel olarak hayata geçirilecek olan feribotta çalışmalar devam ediyor.

Edremit Belediyesi, Refet Ünal Yüzen Otel Projesi’ni 30 milyon TL bedelle yapım, onarım ve tefrişat karşılığı uzun süreli kiralama işi için ihaleye çıkıyor. Yüzen Otel Projesi’nin yapım süresi 450 gün,  kiralama ise 25 yıl süre olarak belirlendi.

İHALENİN AYRINTILARI

İhalede şu ayrıntılara yer verildi;

’Refet Ünal Yüzen Otel Projesi’’nin Yapım, Onarım ve Tefrişat Karşılığı Uzun Süreli Kiralama İşi’ olup; işin yapım süresi 450 gün,  25 yıl (300 ay) süre ile kiralama işinin 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 35/a Maddesi Kapsamında Kapalı Teklif Usulü ile ihale edilmesi işi.

Toplam 4500m2 den az olmamak üzere; en az 80 adet otel odası, en az 800 m2 restoran ve kafe, en az 140 m2 hamam ve havuz, lobi karşılama alanları, ortak kullanım alanları, insan ve yük asansörleri, mutfak, çamaşırhane, elektrik ve mekanik odalar, personel yatakhanesi, müdüriyet ve yönetim odalarından oluşacak olup iç mekan ve planlamalar lüks otel statüsünde veya 5 yıldızlı otel muadilinde olacaktır. İhalenin bedeli 30 milyon TL+ KDV’dir.  

İstekliler, muhammen bedelin %3’ü olan 900.000,00 TL geçici teminatı,Türkiye Halk Bankası TR 370001200933900006000009 IBAN numaralı Belediyemiz hesabına veya  Belediyemiz veznesine nakden yatırabileceği gibi limit dahili Banka teminat mektubu olarak da Destek Hizmetleri Müdürlüğüne verebilir. İhale, 04.07.2023 Salı günü saat.15:00’te Edremit Belediyesi Meclis Salonunda yapılacaktır.  

İhale şartnamesi, Destek Hizmetleri Müdürlüğünde mesai saatleri içerisinde ücretsiz olarak görülebilir ve 10.000,00 TL karşılığında aynı adresten temin edilebilir.

Edremit Belediyesi Yüzen Otel Projesiyle ilgili internet sitesinde şu ifadelere yer verdi; “Tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra doğasıyla turistleri cezbeden ilçemizde, turizmin canlandırılması, istihdamın artırılması amacıyla belediyemizce hazırlanan DAKA destekli ‘Edremit’te Turizm Odaklı İstihdam Projemiz devam ediyor.

Denizcilik, otelcilik alanında eğitim gören üniversite ve lise öğrencilerin staj yapacağı bir uygulama oteli. 9’u suit toplamda 30 oda, 250 kişilik cafe ve restaurant, 500 metrekare balo ve toplantı salonu, seyir terasları ile deniz üzerinde hem konaklama, hem de toplu organizasyonlar anlamında benzersiz bir deneyim sunacak.”

ÖĞRENCİLERE İSTİHDAM VE UYGULAMALI EĞİTİM

Feribotun Van Gölü'ne indirilmesiyle başlayan onarım ve restorasyon çalışmaları devam ederken, tamamlanmasının ardından proje ile üniversite öğrencileri için uygulama staj kapsamında, lise öğrencilerine ise sürdürülebilir turizm, yiyecek, içecek turizmi, kat hizmetleri konularında eğitim imkanı sağlayacak.

Otel odalarının da yer alacağı feribotta ayrıca restoran ve kafe hizmeti verileceği ve mesleki eğitimi güçlendirecek proje ile toplantı ve organizasyonların da gerçekleştirilmesine olanak sağlanacak.

SIFIR ATIK SİSTEMİ

Yüzen Otel'e dönüştürülecek feribotta sıfır atık sistemi kurularak çevreye hiçbir atık bırakmayacağı, sıvı atıkların sızdırmaz depoya alınarak vidanjör ile toplanacağı, ambalaj atıklarının geri dönüşüme, organik atıkların ise kompost makinesine gönderileceği öğrenildi. Yılsonuna kadar tamamlanması beklenen Yüzen Otel'in, önümüzdeki yıl hizmete açılması hedefleniyor.

Kaynak: Vansesi Gazetesi (Burhan Engin)

Editör: Nihat Işık