Vanlı İş Adamları

İnşaattan turizme, tekstilden sanayiye…
Van'da doğup Van dışında devleşen ve binlerce kişiye istihdam sağlayan Vanlı İş Adamlarını sizler için araştırdık.

Orhan Özbey Kimdir?

1959 yılında Van’ın Özalp ilçesinde dünyaya geldi.

İlköğretim ve lise eğitimini Van’da tamamladıktan sonra İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü (Marmara Eğitim Fakültesi) Fizik, Kimya-Biyoloji bölümünü bitirdi. 1979 yılında Kültür Dersanesi kuruluşu ile eğitim camiasına giriş yapan Orhan Özbey, 1995 yılında Fatih Dersanesi’nin alınması, 1998 yılında English Time dil okulunun kuruluşu, 2004 yılında Okyanus Koleji’nin kuruluşu ile özel okul sektörüne adım attı.

İlerleyen zamanlarda eğitimde göstermiş olduğu hassasiyeti, özveriyi ve insaniyeti işletme kriterleriyle birleştirerek inşaat, otomotiv, akaryakıt, tarım ve hayvancılık, firmaları kurarak Okyanus Holding’in temellerini attı. Eğitim ile ilgili yatırımlarına devam etmek isteyen Orhan Özbey üniversite çalışmalarına hız verdi. Çeşitli dernek, vakıf ve yayın kuruluşlarında kurucu ve yöneticilik yapmaya devam eden Orhan Özbey evli ve üç çocuk babasıdır.

Vanlı İş Adamı Orhan Özbey

Ethem Sancak Kimdir?

Ticaretin Siftahı Van’dan Bereketi Türkiye’den

Ethem Sancak,1958 yılında Siirt'te dünyaya geldi.

Her ne kadar Siirt doğumlu olsa da ticarete babası ile birlikte göç ettikleri Van’da başlamıştır.

Bir ilaç firmasında memur olarak çalışan Sancak o dönemlerde Van’da toptan gıda ve manifatura işi yapan ailesini ikna ederek İstanbul’a yerleşti. 12 kardeşi ile beraber ilaç sektöründe gün gittikçe büyüyen holdingden 2001 yılında ayrıldı. Yola tek başına mücadele ile devam eden Medical Park Hastanelerinde ki hisselerini kardeşlerine devir etti.Ethem Sancak’a ait 11 şirket bulunuyor. Halen Hedef Ecza Deposu'nun 2001 yılında Alliance Boots ile ortaklık kurması sonucu kurulan Hedef Alliance Holding yönetim kurulu başkanıdır. BMC ve Özlem Et yine Sancak’a bağlı holdingin bünyesinde.

İş Adamı Ethem Sancak Kimdir?

 2001 yılında 'Yılın İşletmecisi' ve 2005 yılında 'Yılın Girişimcisi' seçilen Ethem Sancak, 2007 yılında ise Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 'Milli Egemenlik Üstün Hizmet ve Onur Ödülüne' layık görülmüştür.

Ethem Sancak evli ve üç çocuk babasıdır.

Çaldıran’dan Rixos’a Uzanan Başarı

Fattah Tamince Kimdir?

1972 yılı Van, Çaldıran doğumlu. ilköğretimini Çaldıran İlkokulu'nda tamamlayan Fettah Tamince, bugün Sembol İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı.

İlkokul eğitimden sonra, eğitimine Antalya ve Almanya'da devam eden Fettah Tamince, ilk ticari girişlerine üniversite yıllarında başladı.

Fettah Tamince'nin sahibi olduğu şirketlerin faaliyet ve yatırım alanları bugün, turizm, otel yatırımları ve işletmeciliği, inşaat, enerji, gayrimenkul, medya ve eğitim gibi çeşitli sektörleri kapsıyor.

Türkiye, Kazakistan, Ukrayna, Rusya'da projeler hayata geçiren Fettah Tamince, ilk 5 yıldızlı lüks oteli olan Labada Oteli 2000 yılında Antalya Çamyuva'da denize sıfır konumdaki alanda 180 odalı inşa etti.

Vanlı İş Adamı Fettah Tamince Kimdir?

2001 yılında ise ilk Rixos Oteli'ne Ukraynalı işadamı arkadaşıyla başladı. İnşaatı 8 ayda bitirerek hizmete açtı.

Fettah Tamince, bugün 11'i Türkiye'de, 3'ü Kazakistan'da, Ukrayna, Libya, İsviçre, Mısır, Birleşik Arap Emirlik'lerinde iki ve Hırvatistan'da 1'er tane olmak üzere toplam 21 otel işletiyor.

2000 yılından beri faaliyet gösteren Sembol İnşaat'ın Türkiye, Kazakistan, Ukrayna, Rusya başta olmak üzere pek çok otel, eğlence, sanat, alışveriş, spor, medya ve kongre merkezleri, camii, kütüphane, üniversite gibi projede imzası bulunuyor.

Fettah Tamince, Duygu Tamince ile evlidir. İbrahim, Hatice ve Zeynep adında 3 çocuğu vardır.

İnşaat Sektörünün Vanlı Devi; Mescioğlu

Namık Ziya Mescioğlu Kimdir?

Van doğumlu ve Mesicioğlu Şirketler Grbunun sahibi Namık Ziya Mesicioğlu,

Başarılarla dolu iş yaşamına 1982 yılında Bursa'da Tuşpa Yapı Malzemeleri Ltd. Şti. ile başlamıştır.

Çeşitli yapı ürünlerinin perakende ve ardından toptan satışını gerçekleştirmiş ve daha sonra kurduğu Meskar Yapı Malzemeleri şirketi ile bir anda inşaat sektöründe devleşmiştir.

2015 yılında, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)’nın düzenlediği Ekonomiye değer katanlar töreninde ödüle layık görülmüştür.

‘Sektör Birincileri’ kategorisinde ödül almaya hak kazanan şirketin sahibi olarak aynı zamanda İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş adamları Derneği (İMSİAD) başkanlığı görevini de başarı ile yürüten Meskar Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ziya Mescioğlu ödülünü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden almıştı.

Vanlı İş Adamı Namık Ziya Mescioğlu Kimdir?

Van'da Temelleri Atılan Bir Türkiye Markası

Van’da Başlayan Yedek Parça Satışından Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu Arasına Giren Vanlı

1960 yıllarında Van'da küçük bir dükkânda yedek parça işi ile şirketinin temellerini atan Mehmet Kuralkan, 1980'de İstanbul'a gelip ticari faaliyetlerine Taksim'de oto yedek parça işi ile devam etti.

MZ fabrikasını Doğu Almanya'dan İstanbul'a taşıyarak Türkiye'nin ilk yerli motosikletini üreten Kuralkan, aynı yıllarda kurduğu Sentim Bilgisayar ile de bilişim sektöründe yerini aldı.

Gruop Otomotiv sanayinde faaliyet gösteren şirketi Kuralkan Motorlu Araçlar A.Ş. motosiklet sektörüne ilk adımını 1987 yılında MZ Motosikletlerin Türkiye distribütörlüğüyle atmıştır.

Sektörde gösterilen başarının ardından, 1994 yılında İstanbul Dudullu’daki fabrikasında yerli motosiklet üretimine başlayan Kuralkan Motorlu Araçlar A.Ş. O yıldan bu yana Kanuni markasıyla ürettiği motosikletleri hem yurt içi hem yurt dışı pazara sundu.

Baba Mehmet Kuralkan’ın 2011 yılında vefatından sonra bayrağı oğlu Sait Kuralkan devraldı.

250 bayi ve 4000 servis noktası ile 3000 kişiye istihdam sağlayan Kanuni Markası, Türkiye’nin İlk Elektrikli Motosikletini de üretti.

Bir Zamanların En Prestijli Markası Van’dan

Yörsan’ın temelleri 1964 yılında, Vanlı iş adamı Abdurrahman Yörük tarafından Yörükler Gıda Limited Şirketi’nin kurulması ile atıldı.

1979 yılında Susurluk’ta bir mandıranın alımıyla beraber 1984’te inşa edilen süt ürünleri fabrikasının faaliyete geçmesiyle, Yörsan A.Ş kuruldu. Yörsan’ın, 1984’te Türkiye’nin ilk beyaz peynir fabrikasının kurulması ile devam eden gelenekten geleceğe uzanan başarılı faaliyetleri devam etti.

Ekonomik kriz yaşayan dev şirkete, Dubai kökenli bir fon şirketi olan The Abraaj Group, ortak oldu.

Şirketi Kötü Günler Geçirmesinden Sonra Aile İnşaat Sektörüne Girdi

Türkiye'nin en köklü sanayicilerinden Yörsan'ın Kurucu ortağı, Onursal Başkanı ve Yöryapı Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Yörük, Yöryapı ile ilgili şunları söyledi: “ İnşaat sektörüne, Emlak Konut ve büyük çaplı projeler için 1 milyar dolar bütçe ayırdık. Bu tür büyük projelerde; içinde oteli, hastanesi, okulu, alışveriş merkezi, parkı olan kısacası insanların tüm ihtiyaçlarını giderebilecek İstanbul Şehri içinde farklı bir şehir yapmayı planlıyoruz. 50 yıllık bilgi birikimi ve kazanılan güvenle, aynı marka değerinin Yöryapı imzasıyla inşaat sektörüne taşımayı hedefliyoruz. Yörsan'da olduğu gibi inşaat sektöründe de yatırımlarımızı genişleterek devrimsel nitelik kazandıracak ilklere imza atmayı amaçlıyoruz.” dedi

Vanlı İş adamı Şeraffettin Yörük Kimdir?

Yönetim Kurulu Başkanlığını Şerafettin Yörük’ün yaptığı Yöryapı’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini Teoman Yörük yapıyor. Yönetim Kurulu Üyeleri ise Mustafa Yörük, Fatih Yörük ve Fahri Yörük’ten oluşuyor. 

Türkiye'nin En Büyük Otel Zinciri Van'dan

Coşkun Elik kimdir?

Van'da doğup büyüyen Coşkun Elik, çekirdekten yetişen ender otel sahiplerinden. Ancak onu özel kılan farklı özellikleri var. Mesela babasının tüm servetini elinin tersiyle iterek yeni bir maceraya atılmak gibi.

Vanlı İş Adamı Çoşkun Elik Kimdir?

Aslen Vanlı. Türkiye'nin en büyük otel zincirlerinden birine sahip. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi Coşkun Elik'i farklı kılan özellikleri mevcut. 

Van'da tanınan ve hatrı sayılır bir babanın çocuğu. Aynı zamanda ticareti iyi bilen bir baba. İşte Coşkun Elik de küçük yaşlardan itibaren babasının yanında yetişti. Van Tahran Otel'de tüm işlerin nasıl ilerleyeceğini, bunun yanında yine babasına ait olan Hazar Turizm'de de insan ilişkilerini ve nakit döngüyü nasıl kullanacağını öğrendi. Ancak bir gün babasıyla yolları ayrı düştü. Bütün mal varlığını elinin tersiyle iterek koyuldu yola. İlk durak Çukurova idi. Burada birçok ticaret yapsa da kaçınılmaz sona gelmişti. İstanbul.

Van ve Adana'da yaptığı işlerden biriktirdiği parayla ilk olarak Laleli'ye geldi. Ticaretin ve tekstilin kalbi olarak görülen Laleli'den 56 dükkan satın aldı. İhracatın canlı olduğu dönemde dükkanların kirasından güzel bir gelir elde etti ve... sektör arayışına girdi. Tam da o anda en iyi bildiği işi yapma fikri sarmıştı Coşkun Elik'i. Otelciliğe geri döndü.

Bundan tam 17 yıl önce kendisine ait ilk oteli Elite Prestige adı altında İstanbul'da Beyoğlu'nda açtı. Her geçen gün gelişen ve büyüyen otel kaçınılmaz olarak ardından da yeni lokasyonları getirecekti. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da "Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya otel yapın" çağrısına uyarak doğduğu ve kaderin sürekli ağlarını ördüğü Van'da 50 milyon TL yatırımla Elite World Van Hotel faaliyete geçti.

Ardından Elite World Marmaris İçmeler, Elite World Basın Ekspress derken son olarak zincire Elite World Sapanca da katıldı. İşler büyüdü. Kardeşler Vedat Elik ve Sedat Elik yönetim kuruluna girdi. Ardından kız kardeş Emel Elik Bezaroğlu da satış-pazarlama departmanında destek vermeye başladı. Bugüne gelindiğinde sistemi oturmuş, çalışanlar ve konaklayanların mutlu olduğu bir hotel zinciri olarak karşımıza çıkıyor Elite World. Ve koronavirüs salgınının ekonomik getirilerine rağmen Elite World büyümesine ve yatırımlarına devam ediyor.

Burhan Kayatürk Kimdir? Hayatı?

23 Ağustos 1970 yılında Van’da doğdu

Vanlı İş Adamı Burkan Kayatürk Kimdir?

Van İskele YİBO ve lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi’nde okul birincisi olarak tamamladı.

Sadece çok başarılı öğrencilere tahsis edilen yurt dışı eğitim bursu ile Pakistan’da okumaya hak kazandı.

Elektronik Mühendisi olup Pakistan Lahor Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu olup American International University'de İşletme Dalında Yüksek Lisans yapmıştır.

Birçok Uluslararası Firmada Danışmanlık, Yurt dışında Proje ve Bölge Müdürlüğü, Kimlik Mağazaları Yöneticiliği, Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara Siyaset Akademisi Başkanlığı, Türkiye-Pakistan Dostluk ve Kültür Derneği Genel Başkanlığı, Türkiye Mühendisler Birliği Onur Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Araştırmacı Girişimci İşadamları Derneği İstişare Kurulu Başkanlığı yapmıştır. TBMM XXIII. Dönem Ankara, XXIV., XXV. ve XXVI. Dönem Van Milletvekili idi. Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği, Türkiye - Pakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yapmıştır.

Vanlı İş Adamı Burhan Kayatürk

Kimlik Mağazalarının sahibi olan Burhan Kayatürk, binlerce kişiye istihdam sağlayan Van Tekstilin kurulmasında önemli bir rol oynamıştır.

İngilizce, Urduca, Arapça, Hintçe ve Japonca bilen Burhan Kayatürk, evli ve üç çocuk babasıdır.

Evli ve üçüz çocuk babasıdır.

Baran İlkhani (Teka İnşaat)

250 kişilik güçlü bir kadroyla oteli açtığını söyleyen İlkhan,”  Bundan sonra Şile Gardens Otel olarak faaliyet göstercek.  200 oda, yüzme havuzları, oyun alanları, spor alanları, yürüyüş alanları ve1 adet villadan oluşan 5 yıldızlı otelimiz son teknolojik sistemlerle donatılmıştır,” dedi.

Vanlı İş Adamı Baran İlkhan Kimdir?

Van’ın Çaldıran ilçesi doğumlu. 15 yaşında başladığı ticaret hayatında yüzlerce konut inşa etti. Dubai’de 25 villalık bir projeyi tamamladı. Sonrası Eskişehir ve Trabzon’da yatırımlar yaptı. Konut, Avm, otel, projeleri inşa ediyor. En son Şile’nin en büyük otellerinde biri olan Eski Dedeman alarak hedef büyüten  Vanlı İşdamı Baran İlkhan turizmde de yeni bir imaj oluşturarak ayrıcalığını ortaya koyacağını belirtti.

Abdulnasır Çetin Kimdir?

1974 Van Muradiye doğumludur. İlk okul Erciş YİBO (yatılı bölge okulunda) okudu. Ortaokul ve Lise öğrenimini Isparta yalvaç ilçesinde tamamladı. 1987-1993 İstanbul'da sırasıyla ayakkabı boyacılığı, çaycılık  pilav arabasında satış ve inşaat işinde çalışarak hayata tutunmayı başardı.  

1993 Ankara'ya taşındı. Başkentte Akrabalarımla Dış Kapı ve Rus pazarında (şimdiki ismi yunus emre pazarında) tekstil kıyafet satışı aynı zamanda işportacılık yaparak Ticaret hayatına atıldı.  

1995'te İlk mağazasını Demirtepe’de açtı ve Mağazacılığın ilk temelleri atılmış oldu 12 yıl sonra yani  2007' yılında Yurtdışına açılmayı başardı. İlk mağazasını Irak'ta açtı. Çetin Türkiye ve Irak'ta 60'ıncı şubesini açmanın gururunu yaşıyor. 2004-2009 Ak Partiden Ankara  Çankaya ilçesinde il genel meclis üyeliği de yapan Çetin, 2007'de Doğu Güney Doğu Anadolu Platformunu (DGAP) kurdu. 2017 yılında Dostluk grubunu 10 girişimci iş insanıyla birlikte kurdu. ilk ticari faliyet olarak da Van'da kurulan Dostluk Tekstil fabrikasıyla 500 kişiye iş istihdam sağladı. Dostluk tekstilin de ortağı olup TÜSİAD üyeliğine de layık görüldü.
 

Vanlı İş Adamı Abdulnasır Çetin Kimdir?

Ekrem İncel Kimdir?

İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini doğup büyüdüğü memleketi Van‘da tamamlamıştır. Maalesef kaç yaşında olduğu ve doğum tarihi bilgilerine ulaşılamamıştır. Üniversiteye hazırlandığı dönemde Van’da düzenlenmiş olan liseler arası başarı ölçme sınavında 5. olan Ekrem İncel dershane de ücretsiz eğitim hakkı kazanmıştır.

Daha sonra İstanbul Üniversitesi’ni kazanmış ve İstanbul’a yerleşmiş, İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Metalurji Malzeme Mühendisliği bölümü’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından ticaret hayatına atılmış ve ilk olarak Van Kahvaltı Sofraları’nı kurmuştur. İstanbul’da Fatih Vatan Caddesi, Beylikdüzü, Yeşilköy, Çatalca, Zeytinburnu, Yenibosna Basın Express şubeleri’ni açmıştır.

İlerleyen dönemde çok küçük yaşlardan itibaren ilgilendiği arıcılık sektöründe araştırmalar yapmaya başlamış ve arıcılık üzerine çalışmalar yapmıştır. Kısa süre sonra bilgi ve deneyimini medyaya yansıtmış bal satışlarını ilk kez radyo, televizyon, gazete ve dergi yolu ile sunmuştur. Reklamlar da ise kendisi yer almış ve Türkiye’nin bal adamı olarak ekran severler tarafından bu sektörde tanınan isim olmuştur.

Günümüzde İncel Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatını sürdürmektedir. Ayrıca Ekrem İncel Şirketler Grubu, bünyesinde sadece medya değil, inşaat ve gıda sektörü de yer almaktadır. İncel halkın tüm kesimlerine hitap eden radyo, televizyon, internet siteleri ve 250 çalışanı ile hizmetlerini sürdürmektedir. İncel Medya Grup bünyesinde, 6 televizyon, 24 radyo, 2 haber portalı, 1 alışveriş sitesi bulunmaktadır.

2019 yılında ise talihsiz bir olay ile uzun süre gündeme gelmiştir. Yaşantısını sürdürdüğü Büyükçekmece’de kendisine ait olan villası’nda bir soygun gerçekleşmiştir. Öğle saatlerinde ailesi ile birlikte evinden ayrılmış akşam 21:00 sularında evine döndüğünde bahçe kapısının açık olduğunu ve eşyalarının dağılmış halde olduğunu görmüştür. Evinde bulunan çelik kasa ile çekmecelerde bulunan ziynet eşyaları çalınmış, ortalama 1.5 milyon dolarlık para ve ziynet eşyası çalınmıştır.

Vanlı İş Adamı Ekrem İncil Kimdir?

Haşmet Bedi Kürüm Kimdir?

1960 Van Erciş doğumludur. Kürüm Holding'in en büyük hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Haşmet Bedii Kürüm, profesyonel yaşamına 1970’lerde demir-çelik ürünleri pazarlama faaliyetleriyle başladı.

1995 yılında sanayide ilk adımını atarak imalat sektörüne yönelmiştir. Arnavutluk ve Kosova'da önemli yatırımlara imza atan Haşmet Bedii Kürüm, demir çelik sektörünün önemli isimlerinden biri. 

Demir Çelik Sektörünün Dev İsimlerinden Haşmet Bedi Kürüm Kimdir?

Hayrettin Gümüşkaya Kimdir?

Korlus İnşaat  Turizm Tekstil ve Enerji San. Tic. A.Ş adına Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Gümüşkaya

Gümüşkaya( Orka Tekstil) 2005 yılında girdiği tekstil sektöründe bugün 35 ülkede ve Türkiye’de 422 mağazası olan Damat Tween’nin markasıyla tekstil sektörünün en büyük markaları arasında yer alıyor. Ayrıca enerji başta olmak üzere farklı projelerde de imzası olan Gümüşkaya 5 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor.

Vanlı İş Adamı Hayrettin Gümüşkaya Kimdir?

Mehmet Avcı Kimdir?

Genç yaşında, genç bir girişimci olma umuduyla İstanbul’un yolunu tutan ve ailesiyle birlikte kurduğu WILCO Group adında bir şirket kuran Vanlı işadamı Mehmet Avcı başarılı çıkışını sürdürüyor.

Wilco Group Genel Müdürü Mehmet Avcı, Türkiye geneli 81 il’de, 3 Bin 400 noktada hizmet vererek, ülkemizin en büyük hijyen şirketi olmanın gurunu yaşıyor. Yaklaşık 4 bin kişiye istihdam sağlıyor. 2019 yılında Türkiye İş Bankası, Denizbank ve Kuveyt Türk ile anlaşarak büyümeye sürdürdü.

Vanlı İş Adamı Mehmet Avcı

Türk Sanayici ve İş adamları Derneği (TUSİAD) üyesi olan Avcı, Genç yaşına rağmen ailesi ile birlikte büyük işlere imza atmayı başardı. Wilco Group adındaki şirket ile Türkiye'nin en önemli firmalarına hizmet veriyor. Avcı bir çok defa ulusal ve yerel haberlere konu oldu.

Dostluk grubu üyesi olup TÜSİAD üyeliğine de layık görülen Avcı, Van'da Tekstil kentte bulunan Dostluk tekstilin de ortağıdır.

Vanlı İş Adamı Mehmet Avcı Kimdir?

Murta Menzilcioğlu Kimdir?

Sadece Antalya’da 20’den fazla şubesi olan ve Ulusal zincir olma yönünde emin adımlarla yürüyen MEPAŞ’ın kurucusu Vanlı İş Adamı Mehmet Menzilcioğludur.

Mepaş Alışveriş Merkezlerinin ilki 2000 yılında kurulmuştur. Yarım asırlık ticaret birikimine sahip olan Mehmet MENZİLCİOĞLU, tecrübelerini, ikinci kuşağa Murat MENZİLCİOĞLU , Medeni MENZİLCİOĞLU , Mesut MENZİLCİOĞLU ve Mine CAMADAN’a aktarmıştır.

Mepaş, yaptığı güçlü yatırımlarla, kurulduğu günden bu yana istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdürmektedir. Bugün bölgenin Antalya ilinde 19 Şubesi ile yaklaşık 20.000 m² lik mağaza büyüklüğüne sahiptir. Yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayan Mağazalarında 30.000 farklı ürün çeşidini tüketicilerine sunmaktadır. Mepaş yüksek standartlı hizmet, kalite anlayışı ile yatırımlarına devam etmektedir. Ulusal zincir olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Kurulduğu günden bugüne; kaliteli, güvenli ve ucuz hizmet anlayışını ilke edinen Mepaş Alışveriş Merkezleri, öncelikle yerel tedarikçilerle ve ulusal firmalarla işbirliği içerisine girmiştir.

MEPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Menzilcioğlu

MEPAŞ Alışveriş Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı olan Murat Menzilcioğlu, 11.11.1965 tarihinde Van’da doğdu. İlk ve Ortaöğrenimini Van’da tamamlamış olup, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun oldu. Akdeniz Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneğinde 2 yıl Başkan Yardımcılığı 4 yıl Başkanlık ve MÜSİAD’ta 2 yıl Sektör Kurum Başkanlığı, 3 yıl Başkan Yardımcılığı yapan Menzilcioğlu, İngilizce bilmekte olan evli ve 3 çocuk babasıdır.

Vanlı İş Adamı Murat Menzilcioğlu Kimdir?

Fevzi Donat Kimdir?

15 Termmuz 1973’de Van’ın Gürpınar ilçesinde doğdu. Özel Çavuşoğlu Koleji ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.
Yüksek lisans için gittiği Amerika’da University of California Berkeley’de PreMBA programına katıldı.

Çok İyi derecede İngilizce ve Kürtçe konuşmaktadır.

Sahibi olduğu ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğu şirketler;
KFM Gıda Turizm ve Dış Tic. A.Ş ; Cafe Palas Ataşehir ve Erenköy şubeleri gıda işletmeciliği
Mühendisler Turizm İşletmeciliği Ltd.Şti : Çeşme Dalyan Balıkçısı Ataşehir gıda işletmeciliği
Arkitek Reklam Danışmanlık Turizm San.Tic.Ltd.Şti : İnşaat ve Otopark işletmeciliği
FD Petrol Ürünleri Gıda Turizm İnş.San. ve Tic. A.Ş
Almara Yapı İnş.San ve Tic.Ltd.Şti

Kalite Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık Ltd.Şti : RE/MAX Kalite ofisi Brokerı ve Takım Lideridir. Birçok yerli/yabancı firmaya yatırım danışmanlığı yapmaktadır.

Vanlı İş Adamı Fevzi Donat

Kariyerinin yanında ideal bir aile yaşantısı olan Fevzi Donat evli ve üç çocuk babası, eşi Tolunay Donat, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı’nı tamamlamış, gayrimenkul ofislerinde brokerlık yapmaktadır. Çok iyi derecede Farnsızca ve iyi derecede İngilizce konuşmaktadır.

Fevzi Donat Van Dernekler Federasyonu olan VAN FED in başkanlığını yapmaktadır. İstanbul’da kurulan tüm Van derneklerinin kuruluş ve gelişim aşamasında maddi, manevi desteklerini ve katkılarını esirgememiştir.

Van İşadamları Derneği VİŞAD Kurucu Başkan yardımcısı olarak halen görev yapmaktadır.

Türk Folklor Kurumu 26.dönem mezunlarından olan Fevzi Donat, öğrencilik yılları boyunca amatör/profesyonel olarak halk oyunlarıyla ilgilendi. Birçok kez yurtdışında ülkesini temsil etmiştir.

Türk Folklor Kurumu, İstanbul Üniversitesi Siyasal Vakfı ve Van Vakfı’nda üç dönem Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.

Aynı zamanda MÜSİAD, GEYODER ve TÜMSİAD üyesidir.

Vanlı İş Adamı Fevzi Donat Kimdir?

Sabri Gül Kimdir?

Sabri Gül (SMB Grup) Firmanın temelleri 1976 Yılında Sabri Gül tarafından, Van’da gıda üzerine yapılan satış ve dağıtım faaliyetleri ile atılmıştır. 1990 yılına gelindiğinde ise 14 senelik ticari tecrübelerle ağırlığı İstanbul'da gerçekleştirilen yatırımlar ile devam edilmiştir. Yapılan yatırımlar ve anlaşmalar ile Unilever, Algida, Eti, Castrol firmalarının satış ve dağıtım distribitörlükleri devam etmektedir. Ayrıca koleksiyon mobilya ve Bng Tekstil mağazalarımızla hizmetler sürdürmekteler.

SMB Grup firmasının temelleri 1976 Yılında Sabri GÜL tarafından, Doğu Anadolu Bölgesinde Gıda üzerine yapılan satış ve dağıtım faaliyetleri ile atılmıştır. 1990 yılına gelindiğinde ise 14 senelik ticari tecrübelerle ağırlığı İstanbul'da gerçekleştirilen yatırımlar ile devam edilmiştir.Firmamız gıda satış ve dağıtım sektöründe istikrarlı ve onurlu bir büyümeyi planlayarak yatırımlarına devam etmiş, özellikle 2. Kuşağında katılımı ile faaliyetlerimiz mobilya ve tekstil alanında yapılan yatırımlarla genişlemiştir.

SMB Grup, kuruluşundan itibaren müşteri memnuniyetini sürdürülebilir kılmayı prensip edinmiştir. Bu süreçte hedeflerinden ve prensiplerinden taviz vermeden, gerçekleştirdiği projeler ile sektöründe büyümeye devam etmektedir. Yapılan yatırımlar ve anlaşmalar ile Unilever, Algida, Eti, Evyap, Mutlu Akü firmalarının satış ve dağıtım distribitörlüklerimiz devam etmektedir ayrıca Koleksiyon Mobilya ve #VDR Tekstil mağazalarımızla hizmetlerimizi sürdürmekteyiz.

Firmamız profesyonel yönetim ekibi ve tüm çalışanları ile sektöründeki gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip etmektedir. Faaliyetlerimizi müşteri ihtiyaçları doğrultusunda geliştirerek; Gıda, Temizlik malzemesi, Mobilya ve Tekstil sektöründe dünya markalarının ürünlerini Türkiye’de 23 lokasyonda 10 ilin merkez ve ilçelerinde 4’ü mağaza olmak üzere 27 şubede yaklaşık 1.150 çalışan, 750 araç ile 37.000 satış noktasına dağıtımını ve satışını gerçekleştirmekteyiz.

SMB Grup bugünkü başarılı konumunu; kalite anlayışına, 2 kuşaktır devam eden iş disiplini ve alanında uzman personeline, şirket içi seminer ve eğitimlerine borçludur ve bu başarısını emin adımlar ile sürdürmeye kararlıdır.

Vanlı İş Adamı Sabri Gül Kimdir?

Seyithan İzsiz Kimdir?

1976 Van Çatak doğumlu. 1992 yılında başladığı iş hayatında Pizza Hut Restaurant müdürlüğü ve Domino’s ta bölge müdürlüğü vazifelerinde bulundu.

1999 yılında kardeşleri ile birlikte kendi şirketlerini kurdu. (Delta Şirketler Grubu) bünyesinde iç mimari, nakliyat, inşaat, Gayrimenkul danışmanlığı alanları bulunan şirketleri bugün 82 satış ofisi 4 showroom, 2 imalat noktası ile Residence projeleri 88 ayrı noktada hizmet veriyor. Sektöründe T.B.M.M dergisi tarafından 2 yıl üst üste yılın kurumu seçilmiş ve tüketici gazetesi tarafından 2007 yılının Tüketici ödülüne layık görülmüştür.

12 yılda 62 bin 700 konut satışını gerçekleştirdi.

Bugün itibariyle 100 ayrı yerde faaliyet alanı bulunan 13 şirketi olan ve 2000 bin çalışanı bulunan bir holdingi yönetiyor.

Vanlı İş Adamı Seyithan İzsiz Kimdir?

Murat Çevik Kimdir?

1974 yılında Van'ın Erciş ilçesine bağlı Karlıyayla köyünde doğan ünlü iş adamı Murat Çevik, İlkokul ve ortaokul'u Pendik'te.Liseyi ise; Kartal meslek lisesinde okuduktan sonra, 1992-1994 yılları arası Akyapı şirketler grubunda yöneticilik yapmış.

Akabinde 1996 yılında ağabeyiyle birlikte Gayrimenkul ve İnşaat işleri için kurduğu şirketin başında Genel müdürlük yapan Çevik, daha sonra ağabeyinden ayrılarak 2004 yılında ONUR İNŞAAT şirketini kurarak, Pendik, Kurtköy ve Sabiha Gökçen Havalimanı bölgesinde, Huzurkent Çevik Sitesi, Osmanlı evleri, Şeyhli Hüsnübey iş Merkezi gibi birçok önemli inşaat projelerine imza atmış.

Halen ONUR İNŞAAT Şirketinin Yönetim Kurulu başkanlığına devam eden Çevik, Evli ve bir çocuk babasıdır.

Vanlı İş Adamı Murat Çevik Kimdir?

Müjdat Çelik Kimdir?

Van’ın Erciş ilçesinde doğdum. İlk Orta ve Lise öğrenimimi Erciş’te tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesini Fen Fakültesini kazanarak İstanbul’a geldim. Öğrenciliğim boyunca İstanbul’daki Van öğrenci yurdunda kalarak eğitim hayatıma devam ettim.

Yurtta kaldığım süre zarfında o dönemde öğrencilerin yaşadıkları sıkıntıları ve zor şartları asla unutmadım. Bu vesile ile iş hayatına atıldıktan sonra başta kalmış olduğum öğrenci yurdu ile ilgilendim ve tüm hemşerilerimle yakinen iletişim kurdum. Van öğrenci yurdunun yeniden inşa edilmesine ve bu yurdun İstanbul’da eğitim alan öğrencilerimize katkı sağlaması için ciddi çalışmalar yaptım.

1994 yılında Van Vakfı yönetim kurulunda görev aldım ve daha sonraları ikinci başkanlığı üstlendim.2004 yılında Van Vakıfları Genel Başkanı seçildim, üçüncü dönem Vakıf Başkanlığını devam ettirmekteyim.

Vanlı İş Adamı Müjdat Çelik

Ümit Aslan Kimdir?

1983 yılında dünyaya gelen iş adamı Ümit Aslan, Aslan Group Yatırımları A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatını sürdürmektedir. Bünyesinde, Asl Metal Sanayi, Asl Avantgarde Home, Aslan İnşaat, Asl Royal Spa, Asl Home Textil ve Aslanbey Luxury Yachting şirketlerini barındırmaktadır.

1999 senesinde Antalya‘da turizm yatırımları ile iş hayatına atılmıştır. Ardından Belek’te ilk olarak bir halı mağazası açmış, bir süre sonra ise Antalya Kemer’de bir tesisin spa işletmesi ile devam etmiştir. Kısa sürede işleri büyütmüş ve 5 yıldızlı bir çok tesisin spa işletmeciliğini üstlenmiştir. Günümüzde ise inşaat, otomotiv, tekstil, yatçılık ve otel işletmeciliği yapmaktadır.

Ümit Aslan aslen Van’lıdır. Medya’da sıkça oyuncu, manken Ceren Hindistan ile birlikteliğiyle gündeme gelen Ümit Aslan’ın bu birliktelikten Arya Rima Aslan isminde bir kızı olduğu açıklanmıştır.

Daha önce iki kez imam nikahı ile evlendiği belirtilen Ümit Aslan ilk evliliğini Rojbin Aslan, ikinci evliliğini ise İzmirli Özlem Çetinkaya ile gerçekleştirmiştir. İlk evliliğindende 2012 doğumlu Mina isminde bir kızı olduğu belirtilmektedir. Yaşantısını Antalya, Kemer’de sürdürmektedir.

Vanlı İş Adamı Ümit Aslan Kimdir?

Hüsamettin Ağar Kimdir?

Vanlı İş adamı Hüsamettin Ağar Kimdir?

VanlıİşAdamları​ #Vanlıİşİnsanları​

Editör: Nihat Işık