Van Büyükşehir Belediyesi Van Kalesinin Kuzeyinde arkeolojik kazı çalışması hakkında bir açıklama yaptı.

Son günlerde sosyal medyada üzerinden arkeolojik kazı çalışmalarına verilen desteğin kesildiği, kazı ekibine tahsis edilen aracın geri alındığı ve kazının durdurulduğu yönündeki iddialara açıklık getirdi.

Van Büyükşehir Açıklama Yaptı

"İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında, Van Kalesinin Kuzeyinde arkeolojik kazı çalışması yürütülmektedir. Sosyal medyada, arkeolojik kazı çalışmalarına verilen desteğin, Van Büyükşehir Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılması sonrası kesildiği, kazı ekibine tahsis edilen aracın geri alındığı ve kazının durdurulduğu yönündeki iddialar art niyetli ve gerçeği yansıtmamaktadır.

Büyükşehir Belediyesinde görevde olan bütün araçlar, 31 Mart sonrasında olduğu gibi, görevlendirme yapıldıktan sonra da havuza çağrılmış, araçlarla ilgili yeni bir planlama yapılmıştır. Bu süreçte kazı çalışması yürüten ekibe tahsis edilen araçta geri çağrılmıştır. Planlama yapılırken, kazı ekibi tarafından yeni bir araç tahsis edilmesi konusunda belediyemize her hangi bir yazılı veya sözlü talep iletilmemiştir.

Bu İddiaların Aksine;

Büyükşehir Belediyemiz tarafından kazı ekibine devamlı destek verilmiştir. Aş evimizde hazırlanan sıcak yemekten her gün 25 kişilik kazı ekibine 2 öğün olarak 3 çeşit yemek ücretsiz verilmektedir. 

Verilen destekler ortada iken, araç üzerinden politik bir tavır sergilenmesi, kurumumuzu ciddi anlamda üzmüştür. " denildi.

Kaynak; VandaHaber

Editör: Nihat Işık