Van Büyükşehir Temmuz Ayı Meclis Toplantıları Başladı!

Van Büyükşehir Belediyesi 2024 yılı Temmuz ayı 1. Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanvekili Tuncer Sağınç başkanlığında yapıldı. Meclis’te önemli kararlara imza atıldı.

Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı 1. Meclis Toplantısı 33’üncü birleşimi Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanvekili Tuncer Sağınç, sözlerine Erzurum’da yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden Ercişli aileye taziye mesajlarını ileterek başladı. 

Yapılan konuşmanın ardından 6 gündem maddesinin görüşülmesine geçildi.

Açılış ve yoklama ile başlayan mecliste, Haziran 2024 Meclis kararlarının özetleri okunarak, isimsiz cadde, bulvar ve sokaklara yeni isimlerin verilmesi yetkisinin 13 ilçe belediyesine verilmesi talebi görüşülerek oylamaya sunuldu. 

Belediye büyük bir zarardan kurtulacak

Yine Meclis’te önemli bir karara daha imza atıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından daha önceki oturumlarda yapılan tartışmalar üzerine, Belediyenin asli görevleri arasında olmayan ve Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden karşılanması gereken okul yapım işlerine dair protokollerin iptaline bağlı olarak Büyükşehir Belediyesi, tamamlanmamış ve yapımının devam etmesi gerektiğine inandığı okulların atıl kalmaması için yapım işine dair yeni bir çözüm geliştirdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yürütülen müzakereler sonucunda mecliste alınan kararla yapımı devam eden okulların bundan sonraki ödenekleri yapılacak yeni protokoller ile Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilecek. Böylece Büyükşehir Belediyesi görevi olmayan işlerle alakalı yaklaşık 300 Milyon TL harcama yükünden kurtulmuş olacak.

34. Meclis Toplantısında Görüşülen Konular

Van Büyükşehir Belediyesi 2024 yılı Temmuz ayı 1. Olağan Meclis Toplantısı 34’üncü birleşimi Eşbaşkan Abdullah Zeydan başkanlığında gerçekleşti. Önemli kararlara imza atılan toplantıda, özellikle depreme dayanıklı yapılara geçiş için yürütülecek çalışmalara ilişkin alınan karar Meclis’in temel gündem maddesi olarak ön plana çıktı. 

Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı 1. Meclis Toplantısı 34’üncü birleşimi Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Eşbaşkanlar Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan’ın katıldığı toplantıda önemli kararlar alındı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Eşbaşkan Abdullah Zeydan, kent genelinde son günlerde yaşanan sel ve su taşkınları ile ilgili yapılan çalışmalara değinerek, selden etkilenen yurttaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundu. 

Açılış ve yoklama ile başlayan Mecliste, yapılan konuşmanın ardından 3 gündem maddesinin görüşülmesine geçildi. Van Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) tüzel kişilik kazanabilmesi için müteşebbis heyette görev alacak kurucu kurumlardan biri olan Büyükşehir Belediyesi’nin 3 asil ve 3 yedek üyesi belirlendi. 

‘Depreme dayanıklı kent’ için önemli adım

Kent Estetiği ve Yerinde Dönüşüm Komisyon Raporunun görüşülmesi ile devam eden toplantıda, Büyükşehir Belediyesi yapıların deprem dayanıklılığı ve yapı stokunun analiz edilmesi, riskli alan ve yapıların tespit edilmesi ve gerekirse yerinde dönüşüm uygulamalarının yapılması konusunda yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Ayrıca mevcut yapı stokunun deprem dayanıklılığı analizlerinin yapılması ve denetlenmesi, riskli yapıların tespit edilmesi, rezerv yapı alanlarının tespit edilmesi ve tespit edilen riskli alanlarda kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanlarının belirlenmesi, tespit edilen riskli yapılarda yeniden dönüşüm uygulamalarının yapılması, deprem risk haritalarının oluşturulması ve çalışmaların devamı için Meclis’ten onay alındı. 

Avrupa Birliği Belediye Başkanları İklim ve Enerji Sözleşmesi kapsamında sözleşmeye dair tüm iş ve işlemlerin ürütülmesi için Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan ve süreçle ilgili işlemleri yürütmek için İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Elif Fırat'ın yetkilendirilmesi Meclis’e sunularak oy birliğiyle kabul edildi. 

Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Kararları 1

Editör: Nihat Işık