Van Büyükşehir Belediyesi 5 İlçeye Arıtma Tesisi Yapıyor

Van Büyükşehir Belediyesi 425 Milyon yatırım ile 5 ilçeye arıtma tesisi yapacak.

İşte o ilçeler...

Van Büyükşehir Van Gölü'nü korumak için 5 ilçeye arıtma tesisi yapacak.

425 Milyon TL'ye mal olacak arıtma tesisleri; Saray, Muradiye, Özalp, Çaldıran ve Bahçesaray'a yapılcak.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı Arıtma Tesisi yatırımlarına ilişkin daha önce de şu açıklamayı yapmıştı:

'İnşallah Muradiye, Çaldıran, Özalp, Saray, Bahçesaray'a da arıtma tesisleri kuracağız. Çünkü oradaki sular da sonuçta derelerle, ırmaklarla birleşip Van Gölü'ne geliyor. Asıl amacımız. Van Gölü'nü korumak. Van’ın doğasını korumak. Van Gölü bizim için çok kıymetli, Van çok değerli. Koruyacağız, temiz tutacağız.

Sadece Van Gölü'nü değil. Irmakları, dereleri de kirletmeyeceğiz. Meralarını, yaylalarını da koruyacağız. Van meralarıyla meşhur. Türkiye'nin meralarına yaklaşık yüzde 10’u burada. Tarıma, toprağa, üreticiye dost bir Vali olarak söylüyorum. Kentimiz temiz tutup doğamızı koruduğumuz zaman ilimizde hayvancılıkta, tarımda, balıkçılıkta, arıcılıkta, kat ve kat artacaktır.

Van Gölü bir kültürel miras. Sadece coğrafi bir zenginlik, doğal bir zenginlik değil. Aynı zamanda ekonomik bir değer. Aynı zamanda kültür turizm açısından önemli. Van Gölü'nü korumamız lazım. Buradan da bütün Vanlı hemşerilerimize rica ediyorum Van Gölüne Van’a sahip çıkalım'

Van Büyükşehir Arıtma Tesisi

Editör: Nihat Işık