Van Büyükşehir 2024 Haziran Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı!

Van Büyükşehir Belediyesi 2024 yılı Haziran Ayı 1. Olağan Meclis Toplantısı Eşbaşkan Abdullah Zeytan Başkanlığında Yapıldı!.

İşte Görüşülen Konular ve Alınan Kararlar...

Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı 1’inci Meclis Toplantısı 28’inci birleşimi Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, sözlerine Saray ve Başkale ilçelerinde yaşanan sel ve su taşkınlarında etkilenen yurttaşlarımıza geçmiş olsun dilekleriyle başladı.

'Afetlerin yıkıcı etkilerini en aza indirecek tedbirler alınmalı’

Yaşanan sel felaketi haberini alır almaz belediyenin tüm birimleriyle teyakkuza geçtiğini ifade eden Eşbaşkan Zeydan,

“Bugün de selden etkilenen mahallerimizdeki yurttaşlarımızı ziyaret ettik. Her zaman ifade ediyoruz. Bu tür afetler olacak.

Bunu engelleyemeyiz. Ancak bu afetlerin yıkıcı etkilerini en aza indirecek tedbirler alabiliriz. Özellikle Saray ilçemizin Karahisar, Turan, Koçbaşı Örenburç, Kekikdüzü ve Keçikayası mahallerimizde ve Başkale ilçemizin Yurttepe Mahallesi Terazın mezrasında selden etkilenen yurttaşlarımız oldu.

Karahisar mahallemizin içinde geçen bir dere var.

Buranın ıslahı 15 yıl önce yapılmış ve standartlara uygun yapılmamış. Bu nedenle burada bir taşkın olayı da yaşandı. Temennimiz bir an önce Devlet Su İşleri’nin özellikle mahalle içlerinden geçen derelerde ıslah çalışmasını standartlara uygun ve acilen yapmasıdır. Burada maalesef taşkın risk bölgesinde bir yapılaşma da mevcut.

Bir an önce bunlarla ilgili de ya kamulaştırma, ya da halkımız ikna edilerek, çalışma yapılmalıdır” dedi.

‘Maddi manevi halkımızın yanındayız’

Büyükşehir Belediyesi’nin sel bölgesinde yaptığı çalışmalara da değinen Eşbaşkan Zeydan,

“Bizler olayın ilk anından itibaren, orada halkımızın yanında olduk. 11 loder, 2 ekskavatör, 2 greyder, 4 kamyon 1 hidromek, 2 su tankeri, 4 vidanjör ve 1 basın aracı ve bugün de gezici aşevimizle halkımıza hizmet veriyoruz. Afetin etkilerini en aza indirecek çalışmalar içeresinde bulunduk.

Bugün yine çok erken bir saatte bizler de belediyemizin ilgili tüm bürokratları ile parti yöneticilerimiz ve ilgili bütün arkadaşlarla birlikte selden etkilenen mahallerimize gittik.

Çok şükür can kayıpları yok maddi hasar var. Telef olan hayvanlarımız var. Tarım arazileri zarar görmüş. Bizler burada mağdur olan zarar gören bütün yurttaşlarımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Ayrıca İlgili arkadaşlarımız hasar tespit konusunda çalışmalarına hızlıca başladı. Halkımızın mağduriyetlerini giderme noktasında maddi manevi halkımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmanın ardından  gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.


1- Nisan 2024 Meclis Karar Özetlerinin okunması. 


2- AKSA Van Doğalgaz Dağıtım A.Ş'nin Olağan Genel Kurul toplantılarına katılama ve oy kullanma yetkisinin Büyükşehir Belediyesini temsilen görev yapan Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanı Bayram Kızıltaş'a verilmesi talebi. 


3- Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığına bağlı Ağ Sistemleri ve Alt Yapı Şube Müdürlüğünün kurulması 
talebi. 


4- Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığına bağlı 1. Bölge Koordinasyon Şube Müdürlüğünün adının "Koordinasyon Şube Müdürlüğü" olarak değiştirilmesi, 2. Bölge Koordinasyon Şube Müdürlüğünün kapatılması talebi. 


5- Afet İşleri Dairesi Başkanlığına Bağlı Afet Risk Yönetimi Hazırlığı ve Lojistik Şube Müdürlüğü ile Deprem ve Zemin İnceleme Şube Müdürlüğünün kurulması, İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı AKOM Şube Müdürlüğünün Afet İşleri Dairesi Başkanlığına bağlanması talebi. 


6- Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma Şube Müdürlüğünün kurulması, Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü adının Kadın Politikaları Şube Müdürlüğü olarak, Kadın Eknomisini Güçlendime Şube Müdürlüğü adının Kadın Ekonomisini Gelişirme Şube Müdürlüğü olarak değiştirilmesi talebi.


7- İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı İtfaiye Eğitim Şube Müdürlüğünün kurulması talebi. 


8- İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığına bağlı Sıfır Atık ve Eğitim Şube Müdürlüğü ile 
İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Enerji Şube Müdürlüklerinin kurulması talebi. 


9- Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına bağlı Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Şube 
Müdürlüğünün kapatılması talebi. 


10- Kadro değişikliklerinde yapılan iptal ve ihdasların görüşülme talebi. 


11- İşletme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan 2024 yılı ücret Tarifesinin 
görüşülmesi talebi. 


12- Akıllı Kent ve Bigi Teknoljileri Komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi talebi. 13- Sosyal Hizmetler ve Halkla İlişkiler Komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi talebi. 


14- Ekoloji Komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi talebi. 

Açılış ve yoklama ile başlayan mecliste,

Mayıs 2024 meclis kararlarının özetleri okunarak, bazı daire başkanlıklarına bağlı müdürlük isimlerinin değiştirilmesi konuları görüşülerek oylamaya sunuldu.

Ayrıca Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü’nün kapatılmasına oy birliğiyle karar verildi.

Meclis’in ikinci oturumu yarın saat 15.00’te yapılacak.

Van Büyükşehir Meclis Toplantısı Kararları (2)

Editör: Nihat Işık