Van Bedesten Çarşısı Açılışa Hazırlanıyor

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, Eski Tekel binası arkasına Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve YİKOB tarafından yaptırılan, içerisinde Van Kahvehanesi, Van Mutfağı, sosyal donatılar ve oturma alanları bulunan Bedesten Çarşısını inceledi.

Van Valisi Balcı, “Bedesten çarşısı inşallah Van’ımıza kültür, turizm anlamında katkı sağlayacak şekilde fonksiyon andırılıyor. Emeği geçenlere çok teşekkür ederim.” dedi.

Van Bedestan Çarşısı (1)

Cumhuriyet Caddesi üzerindeki eski Tekel binası arkasında inşaatı devam eden bedesten çarşısında incelemelerde bulunan Balcı, bedesten çarşısının Van’ın ekonomisine ve kültürüne büyük katkı sunacağını belirtti. İçerisinde Van kahvehanesi, geleneksel Van mutfağı, sosyal donatılar ve oturma alanlarının bulunacağı Bedesten Çarşı, kültür çarşısı olarak hizmet verecek.

İçerisinde Van kahvehanesi, geleneksel Van mutfağı, sosyal donatılar ve oturma alanlarının bulunduğu Van Bedesten Çarşı'nda çalışmalarda sona gelinirken, el sanatlarının ve yöresel ürünlerin tanıtımının yapılacağı merkez olacak.

DAKA DESTEĞİ İLE YAPILIYOR

Van'da Cumhuriyet döneminin ilk yapılarından olan eski Tekel Binası'nın arkasında yapılan Van Bedesten Çarşı'nın önümüzdeki süreçte tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Koordinasyonunda Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) desteğiyle Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yapımı süren Van Bedesten Çarşı'nın yaklaşık olarak 18 milyon TL'ye mal olması bekleniyor.

Proje kapsamında yerli ve yabancı turistlerin, yerel halkın gelip keyifli alışveriş yapabileceği, Van'ın kaybolmaya yüz tutmuş yöresel ürünlerinin satın alabilecekleri, üretimini görebilecekleri, gastronomi anlamında değerli olan lezzetlerini de aileleriyle birlikte tadabilecekleri bir konsept tasarlanacak.

Van Bedesten Çarşı'nda avlusu bulunan, alt katında yöresel ürünlerin satıldığı, üretildiği alanlar tasarlanırken, üst katında ise geleneksel Van sofrası olacak, Van'ın yöresel lezzetlerinin takılabileceği bir mekân olacak.

Van Bedestan Çarşısı (4)

Bu kapsamda yaklaşık 10'a yakın iş yeri ve yöresel bir Van kahvehanesi, yine insanların dinlenebileceği sosyal alanlarla birlikte Bedesten Çarşısının turizme kazandırılması hedefleniyor. Çalışmalarda sona gelinen, Bedesten Çarşısının önümüzdeki günlerde tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor.

Van Bedestan Çarşısı (3)

Editör: Nihat Işık