Van Basının Acı Günü

Van Basının emektarlarından Murat Çurku tedavi gördüğü hastanede kaybetti...

Van’da yayın yapan Öz Haberci ve Diyabet Gazetesinin imtiyaz sahibi Murat Çurku, geçtiğimiz günlerde rahatsızlanmış ve Van Bölge Hastanesinde yoğun bakıma alınmıştı.

Gazeteci Çurku tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Murat Çurku, Van basın camiasında oldukça sevilen, renk simalardan biriydi. Çurku’nun vefatı sevenlerini yasa boğdu.

İşte Yılmaz Tekin'in emektar gazeteci için Memleketimvan Dergisinde yazdığı yazı:

Murat Çurku Kimdir?

Murat Çurku’nun meslek hikayesi, 1986’da Çorum’da başlıyor. Adana, Van, Hakkari ve  Doğubeyazıt derken yeniden Van’a dönen Çurku, her gittiği yerde haftalık gazete çıkardı. İşte Öz Haberci Gazetesi’nin sahibi Murat Çurku’nun kısa hikayesi… 

“Mesleğe 1986'da Çorum'da başladım. Yaklaşık 5 yıl boyunca Hakimiyet, Günaydın ve Çorum Ticaret Gazetesi'nde çalıştım. Sonra Adana''ya geçtim. Günaydın Ekspres ve Bölge gazetesinde muhabirlik yaptım. Adana’da yayın yapan Akşam Postası Gazetesi sahibi Abdurrahman Boztaş ile birlikte emek verdim. Mesleğin inceliklerini değerli abim Boztaş’ın yanında öğrendim.” 

Vanlıların Sesi gazetesini çıkarıyor

“Adana’nın ardından 1995’te Van’a geldim. Van'da ilk ofset olarak bastırdığım Vanlıların Sesi Gazetesi’ni çıkardım. O zaman bilgisayar sistem yoktu elle hazırlıyorduk, kartonun üzerine fotoğrafları yapıştırıyorduk, sonra da haberleri diziyorduk. Haberleri otobüse veriyorduk, Macintosh bilgisayar ile dizgisi yapılıp bize gönderiliyordu. 3-4 bu şekilde gazete çıkardım.”

Mega Show TV’de başlıyor

“Van'da yayın yapan Mega Show TV’de bir yıl boyunca muhabirlik yaptım.” 

Hakkari Ekspres…

“Sonra Hakkari'de Zap TV'de çalıştım Ayrıca Hakkari ekspres isimli bir haftalık gazete çıkardım. 6-7 ay sonra gazeteyi sattım ve gazete günlük olarak yayın hayatına devam etti.

Doğubeyazıt Ekspres…

“Sonra 2 yıl kalacağım Doğubeyazıt’a geçtim ve ilk renkli haftalık Doğubeyazıt Ekspres gazetesini çıkardım.”

Öz Haberci Gazetesi’ni kuruyor

“Yeniden Van’a geldim ve yaklaşık 5 yıl, merkezi Erzurum olan Haberci Gazetesi’nde Van bölge temsilciliği yaptım. Gazete kapanınca ben de Öz Haberci Gazetesi’ni çıkarmaya başladım. Ön ve arka sayfaları renkli olan 12 sayfalık Öz Haberci Gazetesi, yaklaşık 10 yıldır yayın hayatına devam ediyor.”

“Büyük emekler verdik”

“Gazeteciliğe dağıtıcılıkla başladım, 5-6 katlı binalarda dağıtım yapıyordum ve o zamanlar asansör de yoktu. Sonra elimize fotoğraf makinesi verdiler. Radyodan dinlediğimiz haberleri teyp aracılığıyla kasede kaydeder ve o haberi daktilo ile yazıp gazetelerde yayınlardık. O zamanlar internet yoktu ki. Demirle çevrili Zenit fotoğraf makinesine fuji filmleri takardık. Bazı filmler yandığında fotoğrafları da kullanamazdık. Kurtardığımız fotoğrafları servis ederdik. Şu anda ise sanal ortam arttı, internet haberciliği yapılıyor.” 

“Gazetecilik gerçekten çok zor bir meslek”

“Olayların içinde kalıyoruz, gece gündüz demeden emek veriyoruz, sıcak soğuk demeden hizmet sunuyoruz. Bu mesleğe ömrümüzü verdik. Severek yapmazsanız gazetecilikte başarılı olamazsınız. Yaklaşık 30 yıldır gazetecilik yapıyorum. Mesleğimiz bir hastalıktır ayrıca ben bu meslekte şeker hastası oldum ama memleketimize hizmet ediyoruz.”

Murat Çurku Vanlı Gazeteci

Acun Ilıcalı ile tanışıyor

“Vanspor 1. ligdeyken Televole’de muhabirlik yaptım. O zamanlar Show TV’de çalışıyordum, Acun Ilıcalı ve ben Şansal Büyüka’nın muhabiriydik. Acun Ilıcalı ile birlikte Vanspor’un yanı sıra, Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe maçlarını da takip ederdik. 

Direklere çıkıp link gönderiyorduk

“Vanspor’un Beşiktaş maçını ben ve Acun Ilıcalı telefon direğine çıkıp, stadyumun karşısında yeri olan Zahir Kandaşoğlu’nun binasına link gönderiyorduk. Önce birinci yarı sonra da ikinci yarı görüntülerini gönderiyorduk.”

Editör: Nihat Işık