Uzman İsim Zernek Barajı'ndaki Tehlikeye Dikkat Çekti

Uzman isim, yaşanan kuraklık nedeniyle su hacmi bir hayli düşerek son yılların en düşük seviyesinde gerçekleşerek kurumaya yüz tutan Zernek Barajına dikkat çekti.

Van'ın Gürpınar ilçesinde bulunan Zernek Barajı son yıllardaki kuraklık nedeniyle kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Barajda yaşanan kuraklığa, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile dikkat çekmeye çalışan İnşaat Yüksek Mühendisi Faruk Görünüş, gerekli önlemler alınmazsa Zernek Barajının önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yok olacağını belirtti.

İşte Görünüş'ün paylaşımı:

*Van'ın Gürpınar ilçesinde 104 hm3 su hacmine sahip Zernek Barajı çok şiddetli kuraklık etkisiyle 6 yıldır hızla küçülmeye devam ediyor.

Bu yıl meydana gelen yağış miktarı son yılların en düşük seviyesinde! Önümüzdeki yaz aylarında bu etki bariz şekilde görülecektir!

*Baraj suyu yüzeyinde acilen yüzeysel buharlaşmayı engelleyecek önlemler alınmadığı takdirde, çok değil sadece bir kaç yıl içerisinde; Baraj işlevini tamamen yitirecek ve geriye dönüşü olmayan kuraklık sürecinden kaynaklı, Zerenk Barajı çöp yığınına dönecek!

*Barajın su hacmi azalacağı ve buna bağlı olarak oksijen miktarı azalacağı için, baraj içerisinde toplu balık ölümleri gerçekleşecek! Tarım ve hayvancılıkta kentte önemli bir yere sahip Gürpınar tarım ve hayvancılık faaliyetleri durma noktasına gelecek!

'KOMPLO TEORİSİ DEĞİL GERÇEK'

*Su bulamayan çiftçiler, su ihtiyacını daha önce olduğu gibi kaçak yollarla Gürpınar su kaynağından Van'a gelen ana iletim hattını delmek suretiyle karşılamaya çalışacak!

*Geçiminin büyük bir bölümünü tarım ve hayvancılıkla sağlayan Gürpınar ilçesi, ekonomik krizle burun buruna gelecek!

*Ana iletim hatlarının hasar görecek olmasından dolayı, yaşanacak arızalar sebebiyle Van merkezde su kesintileri artacak!

*Bunlar komplo teorisi değil, gerçek saha verileri!

Van Zernek Barajı Küresel Kuraklık-1

Editör: Nihat Işık