Tuşba Belediyesi Çıkarılan İşçilerle İlgili Duyuru Yaptı

Van'ın Tuşba Belediyesi, işten çıkarmalarla ilgili açıklama yaptı. Belediye, personele ödenecek toplam miktar bütçe gelirlerinin %55 kadar olduğunu bu sebeple son aylar içerisinde işe başlatılmış herkesin işine son verildiğini duyurdu.

Van'ın Tuşba Belediyesi, belediyenin aylık bütün gelirleri sadece personel maaşlarına yetemez hale geldiğini belirterek;

"Asla mesleki veya siyasi ayrım ve asla bir cezalandırma düşüncesi olmadan, sadece kent halkına hizmet de sunabilecek bir belediye hedefi ile son aylar içerisinde Belediye Şirketinde işe başlatılmış herkesin işine son verilmesine derin üzüntü yaşayarak karar vermiş bulunuyoruz." açıklaması yapıldı.

Tuşba Belediyesinden yapılan açıklama:

"31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimleri Sonucunda halkımızın büyük desteği ile Tuşba İlçemiz Belediyesi DEM Parti Eşbaşkanları ve 32 üyeli meclisinde 25 üye kazanarak Belediye yönetimine gelmiştir.

Seçim öncesi çalışmalarda halkımıza verilen temel sözümüz; "Belediyede şeffaflık esas alınacak ve temel konularda halkın katılımı esas alınacaktır" şeklinde olmuştur.

Göreve başlamamızın ardından, Anayasa ve Belediye Yasasında yer alan “Belediye /Yerel Yönetim” tanımlarını ortadan kaldıran, Halk İradesini yok sayan 5 yıllık Kayyım anlayışının ve yönetim biçiminin halka hesap vermeyen, yasalara aykırı ve keyfi uygulamalarının Tuşba Belediyesinde sebep olduğu tahribatların boyutlarını tespit çalışmaları başlatılmıştır.

Bu kapsamda Belediyemizin 2024 yılı Nisan ayı itibariyle karşı karşıya bulunduğu Mali Durum Tablosu Belediye Binasına asılmış ve Yazılı-Görsel Medya aracılığı ile kamuoyu ile paylaşılmıştır. Belediye Kanunun 49. Maddesine göre Belediye Personel Şirketi dahil tüm personele ödenecek toplam miktar Bütçe gelirlerinin % 40’nı geçemez kuralı var iken, Kayyım döneminde 2023 yılında bu oran %55 olarak gerçekleşmiştir.

Bu oran 2024 yılı için çok daha yüksek olacaktır. 

Belediyenin aylık bütün gelirleri sadece personel maaşlarına yetemez hale getirilmiştir.

Halkın beklediği kent temizliği, yol yapımı, akaryakıt alımı, park bahçe işleri, ihalesi devam eden yapım işleri ile sınırsızca kullanılan Banka kredilerinin geri ödenmesine tek kuruş kalmamaktadır.

Bu durumun sürdürülebilir olmadığı çok açıktır ve önlemler almayı gerektirmektedir.

İşsizliği ve yoksulluğu iliklerine kadar yaşayan kentimizde herkesin sürekli-güvenceli bir işte çalışması, düzenli bir gelire sahip olması kadar doğal bir durum olamaz. Bunun yol ve yöntemi de üretim ve istihdam alanlarının oluşturulması ile mümkündür ve Genel İdarenin sorumluluğundadır.

Asla mesleki veya siyasi ayrım ve asla bir cezalandırma düşüncesi olmadan, sadece kent halkına hizmet de sunabilecek bir Belediye hedefi ile son aylar içerisinde Belediye Şirketinde işe başlatılmış herkesin işine son verilmesine derin üzüntü yaşayarak karar vermiş bulunuyoruz.

TUŞBA BELEDİYESİ PERSONEL A.Ş."

Editör: Nihat Işık