Türkiye-İran Görüşmelerde Van'ı İlgilendiren Yeni Kararlar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İran Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyinin 8'inci toplantısı vesilesiyle İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bugün bir araya geldi.

Türkiye-İran İş Forumu'nda konuşan Erdoğan, Van'ın kaderini değiştirecek yeni sınır kapsına ilişkin açıklamalarda bulunarak, "İran'la yeni sınır kapıları açılması konusu da gündemimizdedir. Sınır illerimizin ekonomik kalkınmasını artırmaya matuf, sınır ticaret merkezleri tesis edilmesi çalışmaları da devam ediyor" dedi.

Ayrıca "Türk hava taşımacılığı firmalarının İran'daki frekans kısıtlamalarının kaldırılması veya daha üst sınır belirlenmesi taleplerinin karşılanması da ticari temasların artmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde Tahran- Van yolcu tren seferlerinin yeniden başlatılmasında fayda görüyoruz. İranlı kardeşlerimizin en fazla tercih ettiği turizm destinasyonunun Türkiye olması bizleri memnun ediyor, bu eğilimin devam etmesini arzu ediyoruz.' ifadelerine yer vermişti.

Van Iran Görüşmeleri

Türkiye ile İran arasında gerçekleştirilen 8. konsey toplantısı sonucunda kabine üyelerinin de katılımıyla iki ülke arasında önemli konuda protokoller imzalandı.

Söz konusu görüşmelerde Van'ı da ilgilendiren yeni projeler ve iş birliği için imzalar atıldı.

*Tercihli ticaret anlaşması 67 kaleme bırakılan sınır tahsisi kaldırılıp kapsamının genişletilecek

*Sınır ticaret kapılarında mücavir alanlar belirlenip sınır genişletilecek

*Kapıköy uluslararası tır taşımacılığına açılacak

*Tahran-Van tren yolculuğu çalışmaları başlatılacak

*Sınırda serbest bölge kurulması çalışmalarına yeniden başlanacak

*Başkale Gelincik ve Çaldıran Çilli kapılarında sınır ticaretinin yapılmasına için altyapı çalışmaları başlatılacak

Editör: Nihat Işık