Tarihçi-yazar Şimşirgil açıkladı: Van hedefte!

Tarihçi-yazar Ahmet Şimşirgil, Amasya'da katıldığı bir konferansta Van ile birlikte 11 il ve Kıbrıs adasının Arz-ı Mev’ud adıyla 'vaat edilmiş topraklar' şeklinde İsrail’in hedefinde olduğu uyarısında bulundu. İşte yazar Ahmet Şimşirgil'in Van'ında dahil olduğu Arz-ı Mev’ud konusunda çarpıcı açıklamaları...

Tarihçi-yazar Ahmet Şimşirgil, Türkiye topraklarındaki 11 ilin ve Kıbrıs adasının Arz-ı Mev’ud adıyla 'vaat edilmiş topraklar' şeklinde İsrail’in hedefinde olduğu uyarısında bulunarak, Türk gençliğinin bilgilendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

VAN İLE BİRLİKTE 11 İL VE KIBRIS HEDEFDE

Amasya’da katıldığı konferansta Filistinli masum insanları öz vatanlarında katleden İsrail’in hedeflerine işaret eden Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “Onların Arz-ı Mev’ud’unu bilmiyor bu millet. Okutmadık ki. Onların vaat edilmiş toprak görüp mutlaka alacağız dediği 11 ilimiz hedeflerinde. Adana’dan Van’a kadar. Doğu ve Güneydoğu Anadolu hedeflerinde. Yavru vatan Kıbrıs da onların hedefinde” dedi.

İsrail’e tepki gösteren Prof. Dr. Şimşirgil, “Adamlar öldürün diyor. Kendinden başkasını insan diye görmüyor. Hamile kadınları, çocukları, yaşlıları, gençleri öldürün diyor. Bunu kendi bozulmuş dinî kitabından okuyor. Bunları mı medeni sanıyorsun? Medeniyet ve kültür bizim ecdadımızda var” diye konuştu.

Van Hedefte Arzı Mevd (2)

7 Ekim sonrası batılı ülkelerin yöneticileri tarafından İsrail’e destek çıkıldığını hatırlatan Şimşirgil, “Batılı ülkelerin halkları karşı çıkıyor. İnsaf ehilleri zulmü görüyor. Ama idarecileri hepsi bir arada. Yarın da bir arada olacak. Papalık onları asla ayırmaz” şeklinde konuştu.

ARZ-I MEV'UD NEDİR?

Van Hedefte Arzı Mevd (3)

Arz-ı Mev'ud terimi, Maide Suresi’nin 21- 26. ayetlerinden hareketle, Allah'ın, Hz. Musa (as)’nın ümmetine Murad-i İlahi’yi tecelli ve tezahür etmeleri için, yani, Hz Musa (as)’ya tabi olan muvahhid (Allah’ın birliğine inanan) ve mümin kulların bu bölgede Hz. Musa (as)’nın şeriatını hakim kılma görevini üstlenmeleri için vermeyi vadettiği topraklar anlamına gelmektedir.(1)  Kur'ân-ı Kerim’de Arz-ı Mev’ud terimi geçmez, ancak Maide Suresi’nin 21. ayetinde geçen “Arz-ı Mukaddes” yani kutsal toprakların  bu bölge olduğu müfessirlerce ifade edilmiştir.

Bu bölge ise Hz. İbrahim (as) ve soyundan gelen peygamberlerin yaşadığı, davalarını sürdürdükleri ve medfun (defnedildikleri) oldukları, içinde Beytülmakdis’in de bulunduğu Filistin topraklarıdır.

Kaynak: Van Havadis