Takımın Asıl Sahibi Taraftardır, Ona Göre.!!!

Evet, B.B.Vanspor 2.lige çıktı, Vanlıların bir rüyası gerçekleşmiş oldu, öyle ki kimse bu rüyadan da uyanmak istemezcesine, şampiyonluğun tadını günlerdir çıkarıyor. Yani keyfimize bir diyecek yok, mutluluğumuzu çeşitli şekillerde kutluyor ve birçok alanda paylaşıyoruz. Final ile gelen zaferin, kutlama finali de, dün(Cumartesi), iftardan sonra, Şehir stadında, şampiyon takım ile konser eşliğinde kutlanıldı.

Vanspor Şampiyon
Vanspor Şampiyonluk Kutlaması

Ancak beni içten içe tedirgin eden sorular var. Şöyle ki; ramazan, bayram, transfer dönemi falan derken bir de bakmışız 2019-2020 sezonu kapımıza dayanmış. Artık işimiz daha zor, daha zahmetli, daha meşakkatli, neden mi? Çünkü artık 2.ligdeyiz, yani artık amatörün bir üst ligi olan 3.ligde değiliz.

2.lig hazırlıkları erkenden ve eskisinden daha kapsamlı bir şekilde yapılacak mı?

Takım bir belediye takımı, belediye takımı olmanın birçok dezavantajı var, tabi bunun yanında az da olsa avantajları da yok değil. Ancak şöyle belediye takımlarına bir göz attığımızda, belediye takımlarının başarılı bir çizgi çizdiğini de söyleyemeyiz. Süper ligde sadece B.B Erzurum spor vardı, o da çıktığı gibi düştü. Ayrıca süper lige çıkan üç yeni takımında belediye takımı olmadığını gördük, yani süper ligde an itibari ile belediye takımı yok. Her ne kadar önümüzdeki sezon hedefimiz 1.lig ise de, uzun vadede hedef süper lig.

Vanspor Şampiyon
Şampiyon Vanspor

Ayrıca şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum, Erzurum belediyesinin durumu, Van B.Belediyesinden farklı, çünkü Erzurum Belediyesi’nde uzun zamandır aynı yönetim anlayışı ile yönetiliyor, peki ya bizde öyle mi oluyor, tabiî ki hayır; Van B.Belediyesinin sadece son 3 yılına baktığımızda, üç farklı yönetim ile karşılaşıyoruz. 2016 yılında Bekir Kaya’dan Kayyıma, 2019 yılında da kayyımdan Bedia Özgökçe Ertan’a devir olan bir yönetim söz konusu, bu durum ne olur böyle elden ele devam eder mi? Yarın bir gün, herhangi bir sebeple kayyım atanır mı? Yok, aslında birinci parti olmadı, ikinci olan parti başa geçmeli denir mi? Bilmem ama böyle olursa da hiç şaşmam, çünkü son üç yılda tüm Vanlılar olarak bunlara zaten tanık olduk.

Belediye yönetiminin takım üzerindeki etkisi de göz önüne aldığımızda, şimdiden işi her konuda sıkı tutmamız gerek diye düşünüyorum.

Takımın asıl sahibi taraftardır;

Futbol ciddi bir spordur, öyle yalandan kendini yere atmakla olacak iş değil yani, hakemi aldatabilirsiniz ancak Van halkını/taraftarını aldatamazsınız. Bugün bu takım 2.lige çıkmışsa, taraftarın inanılmaz bir desteği ile çıkmıştır. Tabi teknik heyeti ve yönetim kadronun emeğini de göz ardı etmiyorum, ancak şunu herkes bilmeli ki, kişi veya kişiler bir yönetime talip olmuşsa, tabiki iyi bir yönetim sergilemek ve takımı başarıdan başarıya koşturmak zorundadır.

Futbolcu da başarılı olmak zorundadır mesela. Ha keza teknik direktör de, aksi halde, başarılı olmayan yönetim istifa eder yada istifaya davet edilir. Başarısız futbolcu veya teknik direktör de ilk fırsatta gönderilir yerine başkası getirilir. Ancak taraftar olma durumu çok farklıdır.

Siz hiç istifa eden veya istifaya davet edilen taraftar gördünüz mü? Tabiî ki hayır.  Bir taraftar deplasmanlar dahil tüm maçlara giderken, bir başka taraftar, sadece içerdeki maçlara gidebilir, bir diğeri ise sadece evinde tv’den takip edebilir. Fakat sonuç olarak her üç taraftar tipi de, Vanspor’un taraftardır. Biz bunlara kalkıp da sen taraftar değilsin, diyemeyiz, yada, başka bir takımın taraftarını, takımımıza taraftar olarak transfer edemeyiz.

Futbol, başarı sonuçları ile birleştirici bir güç iken, başarısız sonuçları ile de dağıtıcı bir etkiye sahiptir

Şampiyon Vanspor
Vanspor Şampiyonluk Kutlaması

B.B.Vanspor’un Ankara’daki final maçında,  taraftarlar fedai bir ruhla, ramazanı ve sıcak havayı aldırış etmeden takımını 90+ değil 48 saat boyunca destekledi. Benim “Van halkını/taraftarını aldatamazsınız” demekle kastettiğim şey şu ki; Vanspor taraftarı, yıllar sonra bu çıkışı yakalamışken, 2.ligde stabil kalmayı, hele Allah korusun tekrar 3.lige düşmeyi hiç hazmedemez. Şuan umut dolu olan bu taraftarın hedefinde bu yıl,  bir sonraki sezon ise süper lig olan bu taraftara bu başarıları .lig bir sonraki sezon ise süper lig var.  Eğer bu hayaller gerçekleşmezse, taraftar kendini aldatılmış hisseder. Çünkü futbol, başarı sonuçları ile birleştirici bir güç iken, başarısız sonuçları ile de dağıtıcı bir etkiye sahiptir maalesef.

Önümüzdeki sezon hedef 2. Lig şampiyonluğu yani 1.lig. Buna göre bir yönetim anlayışı, teknik ekip ve takım kurmamız gerek.

Eş Başkanlı yönetim olacak mı?

Mevcut yönetim, sezon sonuna kadar takım başındayız demişti, ancak basına verdikleri demeçlere baktığımızda, yönetimin görevlerine devam etmek istediklerini anlıyoruz. Ancak kanımca değişen belediye yönetimi, beraberinde yeni bir yönetim anlayışı getirecek. Çünkü daha önceki uygulamada da olduğu gibi, belediye yönetimi, B.B.Vanspor’a eş başkanlı bir yönetim getirecek. Şahsım olarak kadınların iş ve spor hayatına dahil olmalarından yanayım, bu nedenle seçilecekse bir bayan eş başkan; spor deneyimine, özellikle de futbol tecrübesine sahip birisi olması gerekir. Yani siyaset ile spor işleri birbirine karıştırılmamalı, laik olmalı, diyorum.

Tüm kentte futbol adına büyük bir umut var, bundan sonra atılacak her adım daha dikkatli ve daha profesyonelce atılmalı. Takım kadrosuna mutlaka ciddi takviyeler yapılmalı. Bu takviyeler de, güçlü bir yönetim kadrosu ile yapılmalı. Nitekim yurt içinde ve gerekirse yurt dışındaki futbolcular/menajerler ile görüşmeler yapılacak ve transferler gerçekleştirilecektir.

Şampiyon Vanspor
Vanspor Şampiyonluğunu Kutladı

Kalması gereken oyuncularımız var;

Mevcut kadrodan kimler gider, kimler kalır bilmem, ama mutlaka kalması gereken oyuncularımız da var, gitmesi gereken de.

Son olarak bireysel oyundan uzak, gerçek bir takım oyunuyla 2.lige başlangıç yapmamız gerek. Nitekim önümüzdeki sezon karşımızda, daha güçlü takımlar ve daha profesyonel oyuncular olacaktır.

FUTBOL VAN’DA YENİDEN BAŞLIYOR…

Bedreddînê WANÎ. 02/06/2019

Editör: Nihat Işık