Namaz Molası ile Twitter'da Gündem Olan Van'daki Yolcu Firmasından Açıklama Geldi

Bir vatandaşın sosyal medya hesabından Van'daki Öz Erciş Seyahat Firması ile ilgili yaptığı namaz molası paylaşımı bir anda Twitter'da gündem oldu.

Söz konusu vatandaşın yaptığı 'Namaz Molası' paylaşımı ile ilgili binlerce destek ve eleştiri yorumu geldi.

İşte O Yorumlardan Bazıları

* Bir de İslamiyet'i böyle showa dönüştüren tipler var artık Böyle lüzumsuz insanlara fırsat vermediğin için tebrikler.

*Adamlar Van'dan İstanbul'a 24, Ankara'ya 18 saat direk sallıyor. Minimum 3 kez mola verse o molalarda istedikten sonra 50 rekat namaz kılarsın. He dakikasında kılarım dersen o zaman araba giderken kıl, uçakta yapıyorlar. Öz Erciş Seyahat'i kul hakkını savunduğu için tebrik ederim.

*Tuvalet için durursa sorun yok Şoför sigara icmek isterse durur sorun yok Şoför molada yemeği uzatır sorun yok Lastiğe hava basılır sorun yok Muavin camları yıkar, mola uzar sorun yok.. Ama namaz kılacam 5 dk dur ya da molayı ona göre ayarla. Olmaz!!!

*10 rekatlık öğle namazının anca 3 sünnetini kılarsın 3 dakikada artist, Öz Erçiş seyahat seni düşünmüş, teşekkür et. Öyle tweeti korumaya alıp, yazdığını da silince kurtulacağını mı sanıyorsun artist ? Sen her vakte en az 20 dakika istemişsindir.

*Namaz kılmak için mola isteyen yolcunun talebini kabul etmeyen öz erciş seyahat firmasının şoförünü kınıyorum firma yetkilileri bu durumu onaylıyorsa onlarıda kınıyorum.

*Bizde namaz kılıyoruz ama, böyle şovunu yapmıyoruz. Milleti galeyana getirmeye hakkın yok

*O zaman terminal dışında yolcu almak yasak keyfi şoförlerin durması yasak kaçak yolcu almak yasak biletsiz yolcu almak yasak olmasına rağmen bunları yapıyorlar kul hakkına giriyorlar namaz olduğunda kul hakkına giriyorlar .bunların otobüslerinde binenler Müslüman olacak arabalarında kaçak benzin kullandıkları zaman kul hakkına girmiyorlar trafik ışıklarına uymadiklari zaman kul hakkına girmiyorlar otobüsleri parayla kargo arabalarına dönüştürülen kul hakkına girmiyorlar namaz oldumu kul hakkına giriyor.

Konuya ilişkin Öz Erciş Seyahat Firmasından beklenen açıklama geldi.

İşte O Açıklama;

Otobüs gibi toplu taşıma araçlarının önceden belirlenen güzergahlar ve bu güzergahlar üzerinde bulunan mola yerleri dışında, hayati tehlike arz edecek durumlar hariç olmak üzere durması, bizzat toplu taşıma sisteminin bu niteliğinden dolayı amaca uygun değildir.

Anayasanın 2.maddesinde Türkiye Cumhuriyeti, demokratik ,laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlanmıştır. Anayasanın 14. maddesine göre, anayasada tanımlı hakların hiç biri, özellikle demokratik ve laik anlayışı ortadan kaldırma amacıyla kullanılamaz.

Anayasanın 23.maddesi "yerleşme ve seyahat hürriyeti" ni ve 24.maddesi "din ve vicdan hürriyeti" ni güvence altına almıştır. Buradan hareketle müvekkil şirketin, sadece bir veya bir kaç yolcu ibadet edecek diye, ibadet etmeyen ve öngörülen zamanda varmak istediği noktaya ulaşmak isteyen diğer yolcuların, bahsi geçen anayasal haklarını görmezden gelmesi şirket politikamız nedeniyle mümkün değilidir.

Tüm yolcuların bu prensiplere saygı duymasını beklediğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Editör: Nihat Işık