Namaz Molası Açıklaması ile Hedef Gösterilen Avukat İçin Van Barosu Açıklama Yaptı

Bir yurttaş, Öz Erciş Seyahat Firması'ndan 'namaz molası' talebinde bulundu. Yurttaşın isteğinin reddedilmesinin ardından sosyal medyada tartışma konusu olan talebe ilişkin açıklama yapan firma, laik vurgusu yaparak anayasanın maddelerini hatırlattı.

Abdullah Gündüz isimli bir kişi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, seyahat ettiği otobüs firması Öz Erciş'in kendisine namaz molası için izin vermediğini iddia ederek eleştirisini dile getirdi.

Gündüz "65 DH 854 plakalı 'Öz Erciş Seyahat' isimli seyahat firması öğle ve akşam namazları için 3 dk mola talep etmeme rağmen inatla mola veremeyeceğini, namazı sonra kılabileceğimi ve bu ricamı tüm yolcuların hakkına girmek olduğunu iddia ederek talebimi reddetmiştir" ifadelerini kullandı.

Tartışma, sosyal medya kullanıcılarını ikiye böldü. Firmanın avukatı olduğu belirtilen Av. Tuncay Keserci de sosyal medya hesabından "Öz Erciş Seyahat Firması adına yazılı açıklamamızı kamuoyunun bilgisine sunarız" diyerek bir paylaşım yaptı.

ÖZ ERCİŞ'TEN LAİKLİK VURGUSU

Firmanın açıklaması olduğu öne sürülen metinde anayasa ve laiklik vurgusu yapılarak şu ifadeler yer aldı:

"Otobüs gibi toplu taşıma araçlarının önceden belirlenen güzergahlar ve bu güzergahlar üzerinde bulunan mola yerleri dışında, hayati tehlike arz edecek durumlar hariç olmak üzere durması, bizzat toplu taşıma sisteminin bu niteliğinden dolayı amaca uygun değildir. Anayasanın 2.maddesinde Türkiye Cumhuriyet, demokratik ,laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlanmıştır. Anayasanın 14.maddesine göre, anayasada tanımlı hakların hiçbiri, özellikle demokratik ve laik anlayışı ortadan kaldırma amacıyla kullanılamaz.

Anayasanın 23.maddesi "yerleşme ve seyahat hürriyeti"ni ve 24.maddesi "din ve vicdan hürriyeti"ni güvence altına almıştır.

Buradan hareketle müvekkil şirketin sadece bir veya birkaç yolcu ibadet edecek diye ibadet etmeyen ve öngörülen zamanda varmak istediği notkaya ulaşmak isteyen diğer yolcuların, bahsi geçen anayasal haklarını görmezden gelmesi şirket politikamız nedeniyle mümkün değildir.

Tüm yolcuların bu prensiplere saygı duymasını beklediğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz."

Ancak 'Namaz Molası' hakkındaki açıklamayı yapan Avukatın fotoğrafının paylaşılarak hedef gösterilmesi üzerine Van Barosu bir açıklama yaptı.

BASINA VE KAMUOYUNA


UNUTMAYINIZ Kİ AVUKAT, TARAF DEĞİLDİR


Meslektaşımız Av. Tuncay KESERCİ, 6 Kasım 2022 tarihinde vekili olduğu seyahat firmasına ait otobüs ile seyahat eden bir yolcunun namaz kılmak için mola verilmesi isteğinin karşılanmaması yönündeki iddialarının basında yer bulması nedeniyle firmanın çalışma vizyonu ve kurumsal kimliği gereği vekil olarak bu konuda açıklamada bulunmuştur.

Meslektaşımız tarafından yapılan açıklamanın içeriğinde özetle haber konusu olayın herhangi siyasi veya ideolojik bir yaklaşım olmadığı ve her yurttaşın ulusal, uluslararası mevzuatta düzenlenen temel hak ve özgürlüklerine vurgu yapıldığı açıkça görülmektedir.

Yapılan bilgilendirme amaçlı açıklamanın; bazı basın yayın organları tarafından amacından saptırıldığı, din ve ibadet özgürlüğüne saldırı olarak lanse ettirildiği ve meslektaşımızın fotoğrafının paylaşılarak hedef gösterildiği anlaşılmaktadır.

Vatandaşın hak arama özgürlüğünün temsilcisi avukatlara görevlerinin bir parçası olan açıklamaları sonrası sözlü ve psikolojik saldırılar sıradanlaştırılmıştır. Bu tür hedef gösterici hal ve hareketlerle savunmanın sesi kısılmak istenmektedir.

Avukatların görevleri gereği yapmış oldukları açıklamaları ile özdeşleştirilerek taraf gösterilmesi asla kabul edilemez. Meslektaşımıza avukatlık kimliğinden ve üstlendikleri görevlerinden dolayı yapılan haksız saldırıları şiddetle kınıyoruz. Avukatların özgürlüğü güvenliği, yurttaşın özgürlüğü ve güvenidir.

Meslektaşımıza yapılan çirkin ve asılsız ithamları hukuka ve özgürlüklere karşı yapılan bir saldırı olarak görmekteyiz.

Meslektaşlarımızın maruz kaldığı asılsız ve hedef gösterici sözlü ve psikolojik saldırılara karşı Van Barosu olarak gerekli mücadeleyi vereceğimizi belirtmek isteriz.

Meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, meslektaşımızı hedef gösteren basın yayın organları hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı, olayla ilgili yargılama sürecinin takipçisi olacağımızı ve meslektaşımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz.

VAN BAROSU BAŞKANLIĞI


Editör: Nihat Işık