Meteorolojiden Van’ın o ilçeleri ve bölge illeri için flaş uyarı!

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelerine göre; Havanın bölge genelinde ve Van’ın kuzey, merkez ilçeleri yağmurlu, yüksek kesimlerde ise karla karışık yağmurlu, yüksek kesimlerde ise karla karışık yağmurlu olması beklenirken bölge genelinde aralıklarla yağmurlu, karla karışık yağmurlu geçecek.

Ayrıca sabah ve gece saatlerinde don ve buzlanmaya bağlı sis ve pus hadisesi görüleceğinden ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma, vb. karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Meteorolojiden yapılan son meteorolojik değerlendirmelerine göre; Ülke genelinin çok bulutlu ve (İzmir dışında) yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, güney kesimlerde yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; Antalya, Isparta, Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa ve Mardin Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Erzurum, Malatya çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

DOĞU ANADOLU

Havanın Van’ın kuzey ilçelerinde (Erciş, Çaldıran ve Muradiye) ve merkez ilçelerinde ( İpekyolu, Tuşba, Edremit) yağmurlu, yüksek kesimlerde ise karla karışık yağmurlu, yüksek kesimlerde ise karla karışık yağmurlu olması beklenirken bölge genelinde aralıklarla yağmurlu, karla karışık yağmurlu geçecek.

Ayrıca sabah ve gece saatlerinde don ve buzlanmaya bağlı sis ve pus hadisesi görüleceğinden ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma, vb. karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

VAN

12°C Havanın kuzey ilçelerinde (Erciş, Çaldıran ve Muradiye) ve merkez ilçelerinde ( İpekyolu, Tuşba, Edremit) yağmurlu, yüksek kesimlerde ise karla karışık yağmurlu, yüksek kesimlerde ise karla karışık yağmurlu

HAKKÂRİ

11°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklarla yağmurlu ve karla karışık yağmurlu BİTLİS 6°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklarla yağmurlu

MUŞ

10°C Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu

ELAZIĞ

14°C Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı

ERZURUM

12°C Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı

KARS

9°C Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar yağmur ve sağanak yağışlı

MALATYA

14°C Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı

ÇIĞ, BUZLANMA VE DON UYARISI

Doğu Anadolu Bölgesinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis hadisesinin beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ riski bulunduğundan yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

KAYNAK: Şehrivan Gazetesi

Editör: Nihat Işık