Meteorolojiden Van İçin Kuvvetli Kar Yağışı Uyarısı! 

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü Van’da günlerdir beklenen kar yağışı için uyarıda bulundu.

İşte Meteoroloji'nin Van için hava tahmin uyarısı....

'Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü Bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı olması beklenmektedir.

Yağışların Muş, Bitlis, Hakkâri, Van'ın kuzey ve güney ilçelerinde bugün (06.03.2024) akşam saatlerinden itibaren sıcaklıkların düşmesi ile birlikte zaman zaman kuvvetli olmak üzere aralıklı olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı olacağı tahmin edilmektedir. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis hadiselerinin görülmesi beklenmektedir.

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin edilmektedir.

Rüzgarın güneyli ve batılı yönlerden orta, zaman zaman sert rüzgar şeklinde eseceği tahmin edilmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI:


Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI


Yağışların Muş, Bitlis, Hakkâri, Van'ın kuzey ve güney ilçelerinde bugün (06b03.2024) akşam saatlerinden itibaren sıcaklıkların düşmesi ile birlikte zaman zaman kuvvetli olmak üzere aralıklı olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı olması, yükseklerde ise yer yer yoğun kar yağışlı olacağı tahmin edilmektedir.

Yağışlara bağlı olarak sel, su baskını, kuvvetli rüzgâr, yüksek kesimlerde tipi şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.' ifadelerine yer verildri.

Editör: Nihat Işık