Meteoroloji Van İçin Yağış Uyarısı Yaptı!

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, Van genelinde Karla Karışık Yağmur uyarısında bulundu.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü sitesinde yapılan açıklamada,  Bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçmesi beklenmektedir.

Beklenen yağışların bugün (çarşamba) gece saatlerinde Bitlis'in Mutki ve Hizan ilçeleri, Van'ın güney ilçeleri ve Hakkari ili genelinde zaman zaman kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışı şeklinde olacağı tahmin edilmektedir.

Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis hadiselerinin görüleceği tahmin edilmektedir.

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi beklenmektedir. Rüzgarın güneyli ve doğulu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesi tahmin edilmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI


 Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI:


Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI


Bitlis'in Mutki ve Hizan ilçeleri, Van'ın güney ilçeleri ve Hakkari ili genelinde gece saatlerinde beklenen kuvvetli kar yağışlarına bağlı olarak ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, yüksek kesimlerde tipi şeklinde kar, görüş mesafesinde azalma, çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Kaynak: Van Olay