Meteoroloji Van İçin Uyardı!

Meteoroloji Van için bugün için kuvvetli yağış uyarısında bulunarak, hafta bolunca devam edecek şiddetli yağış sonrası meydana gelebilecek olumsuzluklar konusunda vatandaşları uyardı.

Meteoroloji 14. Van Bölge Müdürlüğü Bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olması tahmin edilmektedir. Hakkari, Muş, Bitlis ve Van'ın güney ilçelerinde yağışların zaman zaman kuvvetli olması beklenmektedir. Yağışların bölgenin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olması tahmin edilmektedir.

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi beklenmektedir.
Rüzgarın güneyli ve doğulu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette, yağış anında ise yer yer kuvvetli (30-50 km/sa) şekilde esmesi beklenmektedir.


KAR ERİMESİ VE ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI


Bölgemizde yüksek kar örtüsüne sahip dik ve eğimli yamaçlarında yüksek sıcaklıkların devam etmesiyle birlikte çığ tehlikesi, kar erimeleri ve heyelan riski bulunmaktadır. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI


Bölgemizde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Hakkari, Muş, Bitlis ve Van'ın güneyinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, yerel dolu yağışı, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Editör: Nihat Işık