Meteoroloji Hafta Sonu İçin Vanlıları Uyardı!

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi (BTUM) tarafından yapılan değerlendirmeye göre, Van ve çevresinde cumartesi ve pazar günü yağışlı bir hava bekleniyor. Bölge genelinde havanın çok bulutlu olacağı, öğle saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlarının etkili olması ön görülüyor.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Muş, Bitlis, Hakkâri ve Van'ın güney ilçelerinde ise akşam saatlerinden itibaren kuvvetli zaman zaman yoğun kar yağışlarının beklendiği. Bu durumun, gece ve sabah saatlerinde buzlanma, don olayı, yer yer pus ve sis hadiselerine neden olabileceği belirtildi.

ÇIĞ UYARISI

Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI

Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI UYARISI

Akşam saatlerinden itibaren Hakkâri, Bitlis, Muş ve Van’ın güney ilçelerinde çevrelerinde kuvvetli zaman zaman yoğun kar yağışı beklenmektedir. Kuvvetli ve yoğun kar yağışlarının Cumartesi akşam saatlerine kadar etkili olacağı tahmin ediliyor. Ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma, buzlanma ve don olayı ile kar örtüsü bulunan dağlık kesimlerde ve dik yamaçla

Kaynak: Yeni Doğu Gazetesi