Meteoroloji 14. Van Bölge Müdürlüğünden Van için baca gazı zehirlenmesi uyarı

Meteoroloji 14. Van Bölge Müdürlüğü Van’da kuvvetli rüzgar sebebiyle baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.

Meteoroloji 14. Van Bölge Müdürlüğü Bölge genelinde havanın parçalı ve az bulutlu olacağı tahmin edilmektedir. Van, Hakkari ve Bitlis illerinde kuvvetli (40-60 km/sa), yükseklerde fırtınamsı rüzgar (60-80 km/sa) beklenmektedir.

Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis hadiselerinin görülmesi beklenmektedir.


Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyretmesi tahmin edilmektedir.


Rüzgarın kuzeyli ve doğulu yönlerden orta, zaman zaman kuvvetli rüzgar şeklinde eseceği tahmin edilmektedir.


ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI:


 Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.


BUZLANMA VE DON UYARISI


Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Meteoroloji kuvvetli rüzgar ve buna bağlı olarak karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı da dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğine vurgu yaptı.

Uyarıda; “Van, Hakkari ve Bitlis illerinde rüzgarın kuzeyli ve doğulu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa), yükseklerde fırtınamsı rüzgar (60-80 km/sa) şeklinde esmesi beklenmektedir. Bölgemizde beklenen kuvvetli rüzgar (40-60 km/sa) ve fırtınanın (60/80 km/sa) etkisiyle birlikte baca gazı (karbonmonoksit) zehirlenmeleri, kar savrulması ve kar sürülmesi meydana gelebileceğinden (görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksamalar gibi) olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

Van Meteoroloji Gaz Zehirlenmesi Uyarısı

Kaynak: Van Olay