Masal Gibi Bir Tren Yolculuğu (Van Gölü Ekspresi)

Özellikle el değmemiş doğa harikası güzergahıyla son zamanlarda oldukça ilgi gören Van Gölü Ekspresi ve Güney Ekspresi için Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) bir tanıtım filmi çekti.

Türkiye'nin en keyifli tren yolu güzergahlarından olan Güney Ekspresi / Van Gölü Ekspresi ile 24 saat süren yolculuk boyunca izlediğiniz birbirinden güzel manzaralar eşliğinde yapılan yolculuğun tanıtım videosunu izlerken sizler de yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz.

Van Gölü Ekspresi Özellikleri


Van Gölü Ekspresi Ankara-Tatvan-Ankara arasında haftada 2 gün işleyen anahat trenlerinden biridir. Tren Ankara’dan Salı ve Pazar günleri, Tatvan’dan ise Salı ve Perşembe günleri hareket etmektedir. Van Gölü Ekspresi pulman, örtülü kuşetli, yataklı ve yemekli vagonlardan oluşmaktadır. 

Yataklı vagonlar içerisine iki adet yatak bulunmaktadır. Ranza sistemine sahip olan vagonda aynı zamanda mini buzdolabı, dolap ve lavaboda yer alır. Yolcuların rahatlığını ve konforunun düşünüldüğü bu vagonlarda elektrikli priz ve temiz nevresim hizmeti vardır. Yemekli vagonda 4’er kişilik masalar bulunmaktadır. Restoran görünümünde olan bu vagonun menüsünde kahvaltı, çorba, sıcak yemek, soğuk sandviç, sıcak içecekler ve soğuk içecekler yer alır.

Tren içerisinde yer alan pulman koltuklar 2+1 sisteme sahiptir. Yolcuların konforunun ve güvenliğinin düşünüldüğü bu koltuklar geriye yatırılabilen, ergonomik tasarımlı ve aralıkları geniş oldukça rahat koltuklardır. Bazı koltukların arasında masalar olduğu gibi aynı zamanda koltuk aralarında da katlanabilir masalar yer alır. Pulman koltukların üzerinde bagaj konulacak alanlara yolcular eşyalarını yerleştirebilirler. Trende yer alan bazı koltukların yan kısımlarında elektrik prizi bulunur. Vagonun iki tarafında da tuvaletler pulman koltuk tercih eden yolcular için hizmete açıktır.

Van Gölü Ekspresi Güzergahı


Van Gölü Ekspresi’nin yol güzergâhı, Ankara’dan Kayseri’ye, Kayseri’den Sivas’a, Sivas’tan Malatya’ya, Malatya’dan Elazığ’a, Elazığ’dan Tatvan’a şeklindedir.Ankara-Tatvan arasındaki parkurunu 24 saat 16 dakika, Tatvan-Ankara arasını ise 23 saat 27 dakikada katetmektedir.

Van Gölü Ekspresi Saatleri

Van Gölü Ekspresi'nin Güzergahı Nasıl? Van Gölü Ekspresi Kaç Saat Sürüyor?

Tren Ankara’dan Salı ve Pazar günleri, Tatvan’dan ise Salı ve Perşembe günleri kalkar.

Tren içerisinde pulman, örtülü kuşetli, yataklı ve yemekli vagon yer alır. Trenin güzergâhı Ankara’dan Kayseri’ye, Kayseri’den Sivas’a, Sivas’tan Malatya’ya, Malatya’dan Elazığ’a, Elazığ’dan Tatvan’a şeklindedir.

Ankara-Tatvan arasındaki parkurunu 24 saat 16 dakika, Tatvan-Ankara arasını ise 23 saat 27 dakikada katetmektedir.

Van Gölü Ekspresi Hakkında Merak Ettikleriniz

Ankara'dan hareket edip Tatvan’a giden Van Gölü Ekspresi'ne ilgi her geçen gün artıyor.

Kış aylarının sosyal medyadaki seyahat trendi olan Doğu Ekspresi'yle Kars yolculuğunun ardından, gençlerin yeni gözdesi olarak tanımlanan Vangölü Ekspresi de Tatvan için Ankara’daki Irmak İstasyonu'ndan hareket ediyor.

Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ ve Muş güzergahını izleyip Tatvan'a gelen Vangölü Ekspresi, beraberinde trenle yolculuğu seven doğaseverleri de getiriyor.

Vangölü Ekspresi, bu şehri ve kültürünü tanımak isteyen misafirlere ev sahipliği yaparak onları doğu illeri ile buluşturuyor.

Haftada iki defa yolcu seferi düzenleyen Vangölü Ekspresi, özellikle Youtuber’lar tarafından izlenen ve gruplar halinde düzenlenen turlara katılan gençlerden yoğun ilgi görüyor.

Yolculardan kimileri bölgeye merakından geldiğini, kimileri de gezmek ve eğlenmek istediğini belirtiyor. Gençler Kadar Tur Şirketlerinin de Yeni Gözdesi İşte Van Gölü Ekspresi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Son zamanların gözde rotasını Doğu Ekspresi ile geçtin ve yeni bir macera mı arıyorsun? (Doğu Ekspresi'ne bilet bulamamış ve pes etmiş de olabilirsin).

Öyleyse seni Van Gölü Ekspresi ile tanıştıralım!

Tren seyahatleri nihayet ülkemizde hak ettiği ilgiyi görmeye başladı.

Geçen sene popüler olmaya başlayan Doğu Ekspresi’nde artık yer bulmak zorlaşınca, bu eşsiz deneyimi tatmak isteyen seyahat severler rotayı Van Gölü Ekspresi’ne çevirdi. Eğer sen de onlardan biriysen, işte Van Gölü Ekspresi’yle ilgili aklına gelebilecek tüm soruların cevapları!

Van Gölü Ekspresi Bilet Fiyatları?

Güncel Bilet Fiyatlarını aşağıda vereceğimiz telefon numarası veya TCDD’nin resmi sitesinden alabilirsin.

Eğer bu odada tek başına kalmak istersen ödemen gereken tutar 116 TL. Haftada İki Sefer Van Gölü Ekspresi her Salı ve Pazar günleri sabah 11:00’de Ankara’dan hareket ediyor ve ertesi gün saat 12:09’da Tatvan’a varıyor, tabii rötar yapmazsa! Yani yolculuk toplam 25 saatten fazla sürüyor.

Trenin ismi Van Gölü Ekspresi olsa da, tren Van’a değil Van Gölü’nün batısında yer alan Bitlis’in Tatvan ilçesine kadar gidiyor. Bilet satın alırken de “Van Gar” yerine “Tatvan Gar" diye aratman gerekiyor. Şu anda Ankara ile Irmak arasında yol bakım çalışmaları olduğu için Ankara Tren Garı’ndan TCDD’ye ait ücretsiz otobüslerle önce bir saat mesafedeki Irmak’a gidiliyor ve tren oradan hareket ediyor.

Sırasıyla Kırıkkale, Sivas, Kayseri, Elazığ ve Muş şehir merkezleri ile ilçelerinden geçiyor. Ayrıca Yozgat’ın ilçeleri ile Bingöl’ün ilçelerine de uğruyor.

Yol boyunca İç Anadolu’nun bozkırları dahil her yerde şahane manzaralar olsa da en güzelleri Elazığ’da başlıyor ama kış aylarında oralardan geçtiği saatlerde hava karanlık oluyor.

Elazığ sonrasında Bingöl’ün Genç ilçesi civarında da şahane manzaralar var. En güzeli, gittiğin tarihte hava kaçta aydınlanıyorsa ona bakmak ve hava aydınlanmadan en az 15 dakika önce uyanıp manzaraları beklemek.

Tatvan’dan Van’a feribot, otobüs ya da taksiyle geçilebilir. Feribotların maalesef belli bir saati yok.

Eğer indiğin saatte şansına yeterli yük varsa, hareket ediyor. Feribotla yol yaklaşık 4-5 saat sürüyor. Otobüs yolculuğu ise 2 saat . Hemen her saat başı otobüs bulmak mümkün.

Taksiyle ise pazarlık yaparak uygun fiyata gidebilirsin. Araç kiralama da bir diğer seçenek ama eğer dönüşü Van’dan uçakla yapacaksan, aracı Tatvan’a bırakman gerektiği için bu seçenek çok da mantıklı değil.

Detaylı Bilgi için TCDD'yi arayabilirsiniz 4448233

Hemen Bilet Al

Editör: Nihat Işık