Mardin ve Diyarbakır Büyüşehir Belediyelerine Soruşturma Başlatıldı!

Diyarbakır ve Mardin şehirlerindeki büyükşehir belediye meclislerinin açılış törenleriyle ilgili olarak bazı milli sembollerin göz ardı edildiğine dair iddialar gündeme geldi.

Diyarbakır'da “Türk bayrağının indirildiği” Mardin'de ise “İstiklal Marşı'nın çalınmadığı” yönünde iddialar kamuoyunda tartışma yarattı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin ilk toplantısında İstiklal Marşı’nın okunarak başlanması oy birliğiyle reddedildi. Meclis toplantısında AK Parti Grubu gündeme İstiklal Marşı ve saygı duruşu eklenmesini talep etti. DEM Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve grubu ise "Gündemde böyle bir madde yok" diyerek İstiklal Marşı ve saygı duruşu eklenmesi talebini kabul etmedi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi meclisinde istiklal marşının okutulmamasına karşı Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından belediyeye soruşturma başlatıldı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan açıklamada; Mardin Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında İstiklal Marşı’nın okutulmaması olayı ile ilgili olarak, Cumhuriyet Başsavcılığı’nınca resmi soruşturma başlatılmıştır.” ifadeleri kullanıldı. 


İÇİŞLERİ BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

İçişleri Bakanlığı, Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediye meclislerinin açılış törenlerinde yaşanan bazı olaylar hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Mardin Büyükşehir Belediye Meclisi açılışında 'İstiklal Marşı'nın okutulmadığı' ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi açılışında 'Türk bayrağının kaldırıldığı' iddialarıyla ilgili mülkiye müfettişi görevlendirildiğini duyurdu.

Bu konuda resmi bir açıklama yapma gereği duyan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya üzerinden bu iddiaları ele aldı. Bakan Yerlikaya'nın paylaşımında söz konusu olaylarla ilgili detaylı bir inceleme başlatıldığı ve gerçeklerin aydınlatılacağı vurgulandı. Kamuoyunun hassasiyetini göz önünde bulunduran Bakanlık olayların tüm yönleriyle incelenerek gerekli adımların atılacağını belirtti.

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Mardin Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında 'İstiklal Marşı'nın okutulmadığı'na, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında ise 'Türk bayrağının kaldırıldığı'na ilişkin iddialarla ilgili mülkiye müfettişlerimiz görevlendirilmiştir" dedi.

İDDİALARLA İLGİLİ DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN AÇIKLAMA

Diyarbakır Büyükşelir Belediyesi Meclis Toplantısında Türk Bayrağı'nın kaldırıldığı ile ilgili açıklama geldi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları yaptığı açıklamada;

'Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin 17 Nisan Çarşamba günü başlayan ve 19 Nisan Cuma günü biten ilk Meclis toplantısında Türk Bayrağı’nın kaldırıldığına dair kimi yayın organında servis edilen haberlerin aslı astarı bulunmadığını kamuoyuyla paylaşmak zorunda kaldığımızı üzülerek belirtmek isteriz.

Büyük bir kurgu ve manipülasyonla yanıltıcı bilgi yayıldığının bilinmesini isteriz.

Meclis toplantımızda İstiklal Marşı okunduğu gibi bayrak da olması gereken yerde bulunduruldu.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.' ifadelerine yer verildi.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Basın Açiklaması

Kaynak: Son Dakika Haber