Kaçak Van Balığı Avcısına Rekor Ceza!

Van Gölü'nün tek canlısı olup yumurtalarını bırakmak için tersine göç eden inci kefali, martılara yem olmamak için ölüm-kalım savaşı verirken bir de kaçak avcıların hedefi oluyor.

Van Gölü'nde yaşayan ve ilin ekonomisine, canlı çeşidine hizmet eden inci kefalini kaçak avlayanlar, düzenlenen operasyonla yakalandı.

Av yasağı 15 Nisan'da başladı

Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara göç eden inci kefalinin neslinin korunması amacıyla 15 Nisan'da başlayan av yasağına rağmen kaçak avcılık yapanların önüne geçilemiyor.

Kaçak Avcılara Sıkı Denetim

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, jandarma ile emniyet ekiplerince sıkı önlemler alınıyor. Kaçak avın önüne geçmek için büyük çaba harcanan, devriye gezilen ve sık sık denetim yapılan bölgede yine kaçak avalananlar oluyor.

Muradiye'de Yakalanan Kaçak Avcıya Rekor Ceza!


İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Van Gölü’nün endemik türü olan, üremek için 15 Nisan-15 Temmuz’da tatlı sulara göçen ve bu süreçte avlanılması yasaklanan inci kefali ile ilgili denetimlerini sürdürüyor.

Bu kapsamda Yakıncak Mahallesi yakınlarında yapılan denetimlerde, 1 tonu canlı olmak üzere 1 ton 800 kilogram inci kefali ve ağ ele geçirildi.

Canlı balıklar yeniden suya bırakılırken, 800 kilo inci kefali de imha için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Kaçak avlandığı belirlenen kişiye 1 kişiye 67 bin 558 TL idari ceza uygulanırken, araç 15 gün trafikten men edildi.

Editör: Nihat Işık