Jandarma Van İnci Kefali İçin Teyakkuzda

Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen ve nesli koruma altında olan, üreme döneminin girmesiyle birlikte av yasağı başlayan ">Van İnci Kefali'ni korumak için jandarma ekipleri; sudan, karadan ve havadan 7/24 denetim yapıyor.

15 Nisan'dan itibaren yaşam alanı olan Van Gölü´nü terk ederek, üremek için akarsulara göç eden inci kefalinin bu yolculuğu sırasında av yasağı uygulanıyor.

Jandarma'nın Van Balığı Nöbeti

Yumurtalarını bırakmak için gölün tuzlu ve sodalı sularından çıkıp Alaska’daki somon balıkları gibi akıntının tersine yüzerek adeta uçarcasına derelere akın eden ve bu sırada da görsel bir şölen sunan balıkların avlanmaması için jandarma ekipleri hem kıyıda, hem de gölde gece gündüz nöbet tutuyor.

Van İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Edremit Asayiş Bot, Çevre Koruma Timleri, Muradiye İlçe Jandarma Komutanlığı ile Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ">Van Gölü üzerinde ve balığın göç güzergahlarında 7/24 denetimler yaparak kaçak avcılara göz açtırmıyor.

Van İnci Kefalinin Neslinin Devamı İçin Jandarma 7/24 Nöbet Tutuyor

'Van Gölü İnci Kefaliyle Güzel'

Sosyal medya hesabında Van İnci Kefali'nin eşsiz göçünü '">Van Gölü, inci kefaliyle güzel' notuyla paylaşan Jandarma Genel Komutanlığı, balığın korunmasına yönelik şu ana kadar yapılan denetim çalışmalarına ait görüntülere de yer verdi.

Jandarma, 'Van İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timimiz ile bot timlerimiz, inci kefalinin yasak avlanmasına karşı daima görev başında' notuyla paylaşımda bulundu. Jandarma paylaşımın içeriğinde 2020 yılında 55 ton, 2021 yılında ise şu ana kadar kaçak avlanmış 7 ton canlı inci kefalinin ele geçirilerek tekrar suya bırakıldığı bilgisine de yer verildi.

jandarma Genel Komutanlığının Van İnci Kefali Paylaşımı İlgi Gördü

#VanBalığı #İnciKefali #Jandarma

Editör: Nihat Işık