Van Büyükşehir Başkanlığı İçin Yarışacak İsimleri Tanıyalım

31 Mart yerel seçimlerine 2 ay kala Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışacak isimler netleşti.

Kritik seçimde 6 isim Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışacak.

İşte o isimler…

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala Van’da heyecan sürüyor.

Siyasi partiler belediye başkan adaylarını açıklayarak seçim çalışmalarına start verdi. İlçeler için önemli adayların açıklandığı Van’da Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için 6 isim açıklandı. Çalışmalara başlayan adaylar vatandaşları ikna ederek 31 Mart’ta zafer elde etmek istiyor.

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için DEM Parti’den Abdullah Zeydan, AK Parti’den Abdulahat Arvas, HÜDA PAR’dan Mehmet Mehdi Oğuz, CHP’den Şükrü Şahar, Yeniden Refah Partisi’nden Abdullah Sadıksoy  ve Bağımsız olarak İdris Ahi yarışacak.

Şehir İttifakı kuran Saadet ve Gelecek Partisi ile Deva Partisi’nin adayı ise henüz açıklanmadı.

ABDULLAH ZEYDAN KİMDİR?

Van Dem Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan Kimdir

Abdullah Zeydan 13 Mart 1972, Yüksekova'da doğdu.

Mimar, Şantiye Şefi, Müteahhit olan Zeydan, Uluslararası Amerikan Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi. 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2016 milletvekili seçimlerinde Hakkâri milletvekili olarak seçildi.

TBMM'de anayasa eklenen bir madde sonucu geriye dönük dosyalarla ilgili olarak dokunulmazlıkları kaldırılan HDP milletvekilleri ile beraber 4 Kasım 2016 da göz altına alınıp aynı gün tutuklanarak Edirne F tipi kapalı cezaevine gönderildi. "PKK sizi tükürüğünde boğar" sözleriyle bilinen Zeydan, 'terör örgütüne yardım etme' ve 'terör örgütü propagandası yapma' suçlarından 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Hakkâri eski milletvekili Mustafa Zeydan'ın oğludur. İyi düzeyde Kürtçe bilen Zeydan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

ABDULAHAT ARVAS KİMDİR?

Van Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Abdulahat Arvas Kimdir

Abdulahat Arvas, 27 Ekim 1969 tarihinde Erciş'te doğdu. Baba adı Cebrail, anne adı ise Medine'dir. Eğitim hayatına Van İmam Hatip Lisesi'nde başlayan Arvas, mezuniyetinin ardından Arapça ve Kur'an ilimleri konusunda medrese eğitimi aldı. Ayrıca, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde öğrenimine devam etmektedir. Sanayici ve işadamı olarak tanınan Arvas, üretim tesislerinin Yönetim Kurulu Başkanlığını Van, Adana ve Kocaeli Organize Sanayi Bölgelerinde sürdürmektedir. Sivil toplum kuruluşlarında da aktif bir şekilde görev almış olan Arvas, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Van kurucu Şube Başkanlığı,

Önder İş Dünyası Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÖNSİAD) Van Kurucu Şube Başkanlığı, Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Disiplin Kurulu Başkanlığı, Van Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Kurul Üyeliği, Van Valiliği Mikro Kredi Sosyal Yardımlaşma ve Danışma Kurul Üyeliği, Van İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği (VİMDER) Yönetim Kurulu Üyeliği gibi görevlerde bulunmuştur.

Siyasi kariyerinde ise 27. Dönem milletvekili seçimlerinde AK Parti'den Van milletvekili olarak Meclis'e girmiştir. İyi düzeyde Kürtçe, orta düzeyde Arapça ve Farsça bilgisine sahip olan Arvas, evli ve dört çocuk babasıdır.

MEHMET MEHDİ OĞUZ KİMDİR?

Van Hüdaar Büyükşehir Belediye Başkanı Mehdi Oğuz Kimdir

1973 yılında Van'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Van'da tamamlayan Oğuz, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1998 yılında Hâkimlik Sınavı'nı kazanan ve Hâkimlik stajına başlayan Oğuz, 2000 yılında 28 Şubat uygulamaları kapsamında görevden alındı. Mustazaf-Der'in Van şube başkanlığı ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. HÜDA PAR'ın kurucu üyesi olan Oğuz, halen HÜDA PAR'ın Genel İdare Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir.

2014 yerel seçimlerinde HÜDA PAR'ın Van Büyükşehir Belediye başkan adayı oldu. 2015 milletvekili seçiminde bağımsız milletvekili adayı olarak seçime katıldı. 2018 de HÜDA PAR Van milletvekili adayı oldu. Şu an avukatlık ve arabuluculuk yapmaktadır. Kürtçe, Farsça, İngilizce bilen Oğuz, evli ve üç çocuk babasıdır.

ŞÜKRÜ ŞAHAR KİMDİR?

Van Chp Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Şükrü Şahar Kimdir

CHP Van Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Şükrü Şahar, 1968 yılında Van'ın Erçiş ilçesinde dünyaya gelen Şükrü Şahar, eğitim hayatına memleketinde başlamış ve lise eğitimine İstanbul'da devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü'nden başarıyla mezun olan Şahar, iş dünyasına atılma kararı almıştır. Şükrü Şahar, evli ve üç çocuk babasıdır.

ABDULLAH SADIKSOY KİMDİR?

Van Saadet Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Sadıksoy Kimdir

1961 yılında Muş ilinin Bulanık ilçesinde doğan Sadıksoy, İlköğrenimini Bitlis’in Ahlat İlçesinde, Ortaöğrenimini Bitlis İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Suudi Arabistan İmam Muhammed bin Saud İslam Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nden mezun oldu. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra doktorasını Azerbaycan Milli İlimler Akademisi’nde “Nahçivani’nin Tefsir Yöntemi” başlıklı teziyle tamamladı.

Eğitim faaliyetleri kapsamında bir süre İngiltere’de bulunan Sadıksoy, England Language Studies International’da İngilizce eğitimi aldı. 1994 yılında Refah Partisi Van İl Teşkilatı’nda Siyasi ve Hukuki İşler Birim Başkanı olarak siyaset hayatına atılan Sadıksoy, AK Parti Van İl teşkilatı kurucu üyesi olup 2002 – 2011 yılları arasında AK Parti İl Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

Sadıksoy 25. ve 26. dönem genel seçimlerinde AK Parti İstanbul 3. Bölge milletvekili adayı olmuştur. Eğitim ve Hayra Hizmet Vakfı’nın Genel Başkanıdır. Ensar Vakfı yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra Sivil Toplum Kuruluşları İmam Hatip Okulları Platformu Beylikdüzü ilçe temsilciliği görevini de sürdürmektedir. Evli ve 4 çocuk babası olan Sadıksoy, Kürtçe’nin yanı sıra Arapça ve İngilizce bilmektedir.

İDRİS AHİ KİMDİR?

Van Bağımsız Büyükşehir Adayları

İdris Ahi, 1974 Bahçesaray doğumludur. Lise mezunu olan Ahi, Van’da esnaflık yapmaktadır.

49 yaşındaki İdris Ahi, 2009 yılından bu yana yerel veya genel seçimlerin tamamında aralıksız aday oldu. Yerel seçimlerin yanı sıra son dört genel seçime katılan Ahi, bağımsız olarak girdiği 2018 yılında 187 oy aldı.

Van'daki en son seçimlerde, önceki seçimlere göre oyunu en çok arttıran aday oldu.

İdris Ahi 14 Mayıs'ta 622 oy alarak, bir önceki seçime göre oyunu üçe katladı.

Bu sonuç Ahi’yi yıldırmadı. Afganistan dahil birçok ülkeden kendisini arayanların olduğunu belirten Ahi, bu defa hedefi büyüterek parti kuracağını söyledi.

Editör: Nihat Işık