Cumhurbaşkanı, Van'ın kaderini değiştirecek yeni sınır kapsına ilişkin açıklamalarda bulundu

Uzun zamandır Türkiye-İran arasında yeni sınır kapısı tartışmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son noktayı koydu. Türkiye-İran İş Forumu'nda konuşan Erdoğan, Van'ın kaderini değiştirecek yeni sınır kapsına ilişkin açıklamalarda bulunarak, "İran'la yeni sınır kapıları açılması konusu da gündemimizdedir. Sınır illerimizin ekonomik kalkınmasını artırmaya matuf, sınır ticaret merkezleri tesis edilmesi çalışmaları da devam ediyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-İran İş Forumu'nda konuştu. Türkiye İran Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyinin 8'inci toplantısı vesilesiyle İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bugün bir araya geldi.

Van Iran Görüşmeleri

İşte İkilinin Van Konulu Görüşmeleri

İran'la yeni sınır kapıları açılmasının da gündemlerinde olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sınır illerimizin ekonomik kalkınmasını artırmaya matuf, sınır ticaret merkezleri tesis edilmesi çalışmaları da devam ediyor. Türk müteahhitlik sektörünün başarıları tüm dünya tarafından bilinmektedir. Ticaret Bakanlığımız verilerine göre, müteahhitlik firmalarımız İran'da bugüne kadar toplam 4,6 milyar dolarlık 56 proje üstlendi. Birçok batılı firma yaptırımlar nedeniyle İran'dan kaçarken, tüm zorluklara rağmen 200 firmamız İran'da kalmayı tercih etmiştir. Firmalarımızdan bazılarının karşılaştığı sorunların çözümü konusunda somut adımlar atılmasını bekliyoruz. Bunun Türkiye'den İran'a daha fazla yatırım gitmesinin önünü açacağına inanıyorum. Biz de firmalarımızı kazan-kazan anlayışı çerçevesinde İran'da daha fazla yatırım yapmaya teşvik edeceğiz" dedi.

'Tahran- Van yolcu tren seferlerinin yeniden başlatılmasında fayda görüyoruz.'

İkili ticaretin gelişmesi bakımından, taşımacıları mağdur eden akaryakıt fiyat farklarını karşılıklı olarak kaldırma önerisini tekrar ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk hava taşımacılığı firmalarının İran'daki frekans kısıtlamalarının kaldırılması veya daha üst sınır belirlenmesi taleplerinin karşılanması da ticari temasların artmasını sağlayacaktır.

Aynı şekilde Tahran- Van yolcu tren seferlerinin yeniden başlatılmasında fayda görüyoruz. İranlı kardeşlerimizin en fazla tercih ettiği turizm destinasyonunun Türkiye olması bizleri memnun ediyor, bu eğilimin devam etmesini arzu ediyoruz. Bu toplantıya iş insanlarımızın ilgisinin, Türk müteşebbislerin İran'a yatırım yapmakta ne kadar istekli olduklarını gösterdiğini düşünüyorum. Bu yoğun ilgiyi somut neticelere tahvil etmek bizlerin elindedir. Her zaman söylediğim gibi siyasetçiler olarak bizim vazifemiz, iş dünyamıza yardımcı olmak, sizlerin önünü açmaktır.


Tüm zorluklara rağmen karşılıklı ticaretimizi artırmaya yönelik girişimleri sürdürmeliyiz. Biz sizlere gereken desteği vermeye hazırız. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi noktasında atacağınız samimiyetle arkasında olacağımızın bilinmesini isterim. Bu vesileyle kardeşim Reisi’nin Türk firmalara ve yatırımcılara verdiği desteğin artırarak sürdürüleceğinden şüphe duymuyorum" dedi.

İşte Türkiye-İran Görüşmelerde Van'ı İlgilendiren Madde Madde Önemli Kararlar!

Türkiye ile İran arasında gerçekleştirilen 8. konsey toplantısı sonucunda kabine üyelerinin de katılımıyla iki ülke arasında önemli konuda protokoller imzalandı.

Söz konusu görüşmelerde Van'ı da ilgilendiren yeni projeler ve iş birliği için imzalar atıldı.

*Tercihli ticaret anlaşması 67 kaleme bırakılan sınır tahsisi kaldırılıp kapsamının genişletilecek

*Sınır ticaret kapılarında mücavir alanlar belirlenip sınır genişletilecek

*Kapıköy uluslararası tır taşımacılığına açılacak

*Tahran-Van tren yolculuğu çalışmaları başlatılacak

*Sınırda serbest bölge kurulması çalışmalarına yeniden başlanacak

*Başkale Gelincik ve Çaldıran Çilli kapılarında sınır ticaretinin yapılmasına için altyapı çalışmaları başlatılacak

Editör: Nihat Işık