İran açıkladı: Van'a yeni sınır kapısı açılıyor...

Türkiye-İran arasında ekonomik ilişkileri güçlendirecek yeni adımlar atılıyor.

İran ve Türkiye arasında köprü görevi gören Van’ı da yakından ilgilendiren bu adım, Türkiye ve Van ekonomisine büyük canlılık katacak.

Türkiye-İran arasında ekonomik ilişkileri güçlendirecek yeni adımlar atılıyor.

İran ve Türkiye arasında köprü görevi gören Van’ı da yakından ilgilendiren bu adım, Türkiye ve Van ekonomisine büyük canlılık katacak.

Uzun zamandır Türkiye-İran arasında ekonomik olarak atılan adımların yenisine yeşil ışık yakıldı.

Türkiye-İran arasında oluşturalacak yeni adımlar için açılması gündeme taşınan Başkale Gelincik Sınır Kapısı (Koze Rash), Van’ın ekonomisine büyük ölçüde canlılık katacak.

İran Dışişleri Bakanlığı Sınır Hukuk Dairesi Başkanın Türkiye ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine de değinerek,

“Bölgede iki ülke arasında güçlendirilmesi gereken pek çok ortak nokta var.” dedi.

“İki ülke arasında güçlendirilmesi gereken pek çok ortak nokta var”

Dışişleri Bakanlığı Sınır Hukuk Dairesi Başkanı'nın katılımıyla Selmas şehrinin sınır kapasiteleri ve Koze Reş sınır pazarının yeniden açılmasına ilişkin kriterler gözden geçirildi.

Mehr muhabirinin haberine göre, ülkemiz Dışişleri Bakanlığı Sınır Hukuk Dairesi Başkanı Cumartesi akşamı Selmas şehrinin sınır kapasitelerini ziyaret ederken şunları söyledi:

İran İslam Cumhuriyeti ve Türkiye, ekonomik açıdan en güçlü ülkeler arasında yer alıyor. Bölgede iki ülke arasında güçlendirilmesi gereken pek çok ortak nokta var.

Hemti ziyaretin amacının komşu ülke ilişkilerinin güçlendirmek olduğunu ifade ederek,,

"Bu ziyaret, Selmas şehrinin İran ve Türkiye arasında sınır pazarları oluşturmak amacıyla sınır kapasitelerinin kontrol edilmesi amacıyla yapıldı ve sonuçları Dışişleri Bakanlığı'na iletilecek." şeklinde konuştu.

Selmas halkının parlamentodaki temsilcisi de iki ülke arasındaki ilişkilerin genişletilmesine vurgu yaparak,

“Siyasi ilişkilerin yanı sıra ticari ilişkilerin de genişlemesi ihtimali göz önüne alındığında Koze Rash sınır pazarının yeniden açılması, bu ilişkilerin artmasında etkili rol oynayacaktır. İran ve Türkiye olmak üzere iki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin düzeyinin genişletilmesi sağlanacak.” dedi.

Yaqub Rezazadeh şunları ekledi,

“Sınır pazarını yeniden açma çabaları devam ediyor ve eğer bu gerçekleşirse, bu Selmas'ın ve bir bütün olarak eyaletin ekonomik, ticari ve istihdamının gelişmesine yol açacaktır.”

 Selmas Valisi Kazem Ghanizadeh ise yapılan ziyarette atılacak adımların önemine değinerek,

“Selmas şehri, demiryolu ve coğrafi konumuyla iki dost ülke olan İran ve Türkiye arasındaki İlişkilerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir.” İfadelerinde bulundu.

Kaynak: Van 65 Haber

Editör: Nihat Işık