Geçmişten Günümüze Türkiye'nin En Uzun Caddesi Olan Van İskele Caddesi

Türkiye'nin birinci dünyanın ikinci en uzun düz caddesi olan Van'ın İskele Caddesi tam 7 kilometre uzunluğa sahip.

Van şehir merkezi ile Van Gölü'nü birleştiren cadde, Van'ın en eski caddelerinden olup, cadde üzerinde tek bir viraj dahi bulunmuyor.

Dünyadaki en uzun düz caddeler sıralamasında Kanada'ya bağlı Toronto'daki Yonge Caddesi'nin ardından ikinci sırada bulunan cadde, Türkiye'nin de en uzun düz caddesi olma özelliğine sahip.

1896 kilometre uzunluktaki Yonge Caddesi, İstanbul-Van arası karayolu mesafesinden daha uzun. Türkiye'deki en uzun cadde ise İstanbul'daki Kenedy Caddesi.

Ancak Kenedy Caddesi'nde virajlar bulunduğu için bu sıralamada yer almıyor.

Geçmişten-günümüze fotoğraflarını derlediğimiz İskele Caddenin Van Gölü'ne ulaştığı noktada ise büyük bir millet bahçesi bulunuyor.

Van’ın Kent Hafızası Van YYÜ Öğretim Üyesi Sait Ebinç’in Kaleminden İskele Caddesi

VAN İSKELE CADDESİ

1964 senesi İskele caddesi kehriz sularının yaz sıcaklarında nemli bir hava, toz tabakalarını buğu gibi hoş bir serinlikle yaydığı seneler.

O vakitler bütün sokaklar yaz boyunca böyle olurdu bu şehirde. Güneş toz, nem serinlik birbirine karışarak ikindi ışığı sulu bir yıldıza benzerdi. Şehrin sokakları asfalt ve betonla kaplanmadığı seneler.

Sayısız kehrizlerin, derelerin, suların güneşin ışıklarıyla çimenlikleri parlayan bahçeler ve sıra sıra nizami esâs duruş içinde gelip geçenleri selamlayan İskele Caddesinin göğe doğru kıyam etmiş ağaçların gölgesinde yürümek ne hoştu.

Vaktiyle bu sokakların şen şetaretli günlerini yaşamış, nimetlerini görmüş o günlere ermiş, bir ruh için bu lezzetler unutulur mu?

#van #eskivan #iskelecaddesi

Editör: Nihat Işık