Futbolda Mavi kart dönemi başlıyor!

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu IFAB, dünya futbolunda bir yenilik olacak “mavi kart” uygulamasını tanıtmaya hazırlanıyor.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre IFAB, bugün (9 Şubat) futbolcuları sahadan 10 dakika süreyle geçici olarak ayrı tutacak mavi kartın lansmanını yapacak.

Yeni uygulamaya göre, kasti faul yapan veya sportmenliğe aykırı hareket eden oyuncular 10 dakika süreyle sahadan uzaklaştırılacak.

YEŞİ SAHA TİYATROCULARINA KÖTÜ HABER

IFAB, hakemi aldatmaya yönelik harekette bulunan veya hakeme şiddetli itiraz eden futbolcular, mavi kart görecek ve 10 dakika saha kenarında bekleyecek.

İKİ MAVİ KART GÖREN KIRMIZI GÖRECEK

Bir futbolcu iki mavi kart görmesi halinde bir kırmızı kart görmüş sayılarak oyundan ihraç edilecek.

Ayrıca karşılaşma sırasında sarı ve mavinin bir kombinasyonunu alması halinde kartın rengi yine kırmızıya dönecek.

İLK OLARAK GALLER DE UYGULANABİLİR

Yeni kurallar, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’in Telegraph’a verdiği demeçte tamamen karşı olduğunu söylemesinden sonra yazın gerçekleştirilecek EURO 2024 ve önümüzdeki yıl oynanacak Şampiyonlar Ligi’nde uygulanması beklenmiyor.

İlk olarak Galler Futbol Federasyonu’nun uygulamaya koyması ve zamanla İngiltere’nin de yürürlüğe koyması bekleniyor.

Futbol Mavi Kart Dönemi Kuralları

MAVİ KART NEDİR?

Telegraph'ta yer alan habere göre IFAB, 9 Şubat cuma günü “Mavi Kart” uygulamasını tanıtmaya hazırlanıyor.

Kaynakta yer alan haberde mavi kartın hakemleri aldatmaya yönelik hareketlerde veya hakeme itirazda kullanılabileceği ifade edildi.

Mavi kart gören oyuncu, 10 dakika oyunun dışında kalacak ve süre dolduktan sonra sahaya dönecek.

Oyuncunun iki kez mavi kart görmesi durumunda saha dışında kalabileceği ifade edilirken sarı kart ve mavi kartı olan oyuncu, kırmızı kartta olduğu gibi oyun dışında kalacak.SÜPER LİG’DE MAVİ KART UYGULANACAK MI?

Kaynakta yer alan haberde IFAB’ın bu uygulamayı şu anda üst düzey liglerde uygulamayı düşünmediği ancak yaz aylarında bazı liglerde bu denemelerin yapılabileceği aktarıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu veya herhangi bir yetkiliden Mavi Kartın uygulanmasına ilişkin resmi bir açıklama bulunmuyor.

Kaynak: TELE1 HABER