Erzincan'daki Maden Ocağındaki Toprak Kayması ile İlgili Çevre Bakanından Açıklama!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Erzincan’ın İliç ilçesinde yaşanan maden kazasına ilişkin açıklama yayımladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeninde meydana gelen toprak kaymasının ardından Bakanlığımız Merkez ve İl Müdürlüğümüzden ekiplerimizi anında bölgeye sevk edilmiştir.

İlk önlem olarak maden sahasında yaşanan toprak kayması sırasında akan malzemenin Fırat Nehri’ne ulaşmasının engellenmesi amacıyla Sabırlı Deresi’nin Fırat Nehri’ne ulaştığı menfezin kapakları kapatılmıştır.

Sonrasında toprak kaymasını önlemek amacıyla menfezlerin önünde de bir sedde yapılmıştır.

Ayrıca, bölgeden numuneler alınıp sürekli takip etmek üzere Bakanlığımızdan 10 kişilik uzman ekiple birlikte 2 georadar, 1 multistation, 2 set izleme cihazlarının bulunduğu 2 mobil cihaz ve mobil laboratuvarın da yer aldığı ekipleri bölgeye ivedilikle sevk edilmiş olup ekiplerimiz titizlikle çalışmaya başlamış ve devam etmektedir.

Yağmur ve benzeri nedenlerle oluşabilecek akış sularını toplamak için tedbir olarak her ihtimale karşı sızdırmazlığı sağlanmış olan bir yüzey suyu toplama havuzu yapılmıştır. Olabilecek herhangi bir akış durumunda atık depolama barajına verilecek sistem oluşturulmuştur.

Bakan Yardımcımız ile birlikte jeoloji, maden ve çevre alanında uzman 10 bilim insanı ile sahada çalışmalar sürdürülmektedir.

İlk andan itibaren Sabırlı ve Çöpler Dereleri ve Fırat Nehri boyunca belirlenmiş noktalardan rutin olarak anlık numuneler alınmaya başlanmış ve takibi yapılmaktadır. Şu an için bir kirlilik tespit edilmemiştir."

İçişleri Bakanından Son Durum Açıklaması

Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan altın madeni sahasında dün heyelan yaşandı.

Tüm Türkiye'nin iyi haberler beklediği bölgede, dünden bu yana hummalı bir çalışma yürütülüyor.

827 personelli ekip, 9 işçiye ulaşmak için büyük bir mücadele ortaya koyuyor.

Gözaltılar var

Çalışmalar devam ederken yaşanan olayla ilgili de soruşturma başlatıldı. Bu kapsamda yeni bir gelişme yaşandı.

Altın madeni sahasındaki heyelana ilişkin saha sorumlusunun da aralarında bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı

Cevre Ve Sehircilik Bakanligindan Aciklama Geldi Kirlilik Tespit Edilmedi

Bakan Ali Yerlikaya:

Şu an itibariyle bölgede AFAD, TSK, arama kurtarma, JAK madenciler, sivil toplum kuruluşlarından oluşan toplam 1700 personel görev yapıyor. İnsan kaynakları ve personel açısından hiçbir ihtiyacımız yok.

Yapılan tüm değerlendirmelerde aradığımız arkadaşlar 5'inin bir konteyner içinde yer aldığı, 3'ün bir araç içinde yer aldığı, diğer şoför kardeşimizin de kamyon içinde farklı bir bölgede olduğu değerlendiriliyor. Metal dedektörle tarama yapılıyor. 

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Alparslan Bayraktar'ın açıklaması şu şekilde;

Kazaya ne sebep verdi, araştırmamız sürüyor. Bölgeden ölçüm ve numuneler alınıyor. Endişe edilecek bir şey olmadığın kamuoyu ile bir kez daha paylaşmak istiyoruz çok yakından takip ediyoruz. Birinci önceliğimiz vatandaşlarımız oradan çıkarabilmek. 

Editör: Nihat Işık