Erciş'te İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali Hazırlıkları Başladı

Van’ın Erciş ilçesinde bu yıl 11. si düzenlenecek “Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali” için hazırlıklara başlandı.

2024 Van Erciş Inci Kefali Festivali (1)

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayabilen ve yumurtalarını bırakmaları için tatlı sulara göç etmek zorun kalan inci kefali balığının göç yolculuğunun en iyi izlendiği Erciş Balık Bendinde her yıl olduğu gibi bu yıl da festival düzenlenmesi için hazırlıklara başlandı.

Bu yıl 11'incisi düzenlenecek olan 'Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali' için Erciş Kaymakamlığı toplantı salonunda Kaymakam Murat Karaloğlu başkanlığında toplantı yapıldı.

Festival alanındaki hazırlık çalışmaları, program içeriği, yer ve araç tahsisi, festival alanın çevre düzenlemesi ve benzeri konuların ele alındığı toplantıya Kaymakam Murat Karaloğlu, 108. Alay Komutanı Kurmay Albay Melih Akdağ, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Sait Tokuçoğlu ve kurum amirleri katıldı.

Festival Ne Zaman Düzenlenecek

Geçen yıl 3-5 Haziran tarihleri arasında 10. su düzenlenen festivalin bu yılki tarihleri daha netleşmedi. Festival ile ilgili tarih ve program bilgileri netleştiğinde sizlerle paylaşılacaktır.

2024 Van Erciş Inci Kefali Festivali (4)

İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali'nin İçeriği

Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali Van'ın Erciş ilçesinde Van Valiliği, Erciş Kaymakamlığı, Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı, Erciş Ticaret ve Sanayi Odası ile Doğa Gözcüleri Derneği'nce düzenlenmektedir. Geçmişte festival Ercişli Aşık Emrah ve Selvi Kültür Sanat Festivali içerisinde bir güne sığdırılırken sonradan Valiliğin katkılarıyla bağımsız ve uluslararası bir festival haline gelmiştir.

Festivalde konserler ve konferanslar düzenlenmekte, festival kapsamında resim, şiir, fotoğraf yarışmaları yapılmaktadır.

Festivalde, balıkların yumurtalarının bırakmak için suyun tersine göç ettiği izleme alanına inilip inci kefallerin 'kutsal göçünü' izlenmektedir.

İnci Kefali Balığının Özelliği Nedir?

Van Gölü'nün tuzlu ve yüksek derecede sodalı sularında yaşayabilen, endemik bir balık türüdür.

Adı kefal olmasına rağmen, aslında o sazangillerin bir üyesidir. Son yıllara kadar, göl çevresinde yaşayan insanlar ve bazı bilim insanları dışında kimse varlığından haberdar değildi.

Çünkü o, iç sularımızda bulunan onlarca türden sadece birisiydi. Halen birçok coğrafya, zooloji ve balık sistematiği kitaplarında Van Gölü'nde yaşamadığı, sadece akarsuların göle dökülen kısımlarında yaşadığı iddia edilir.

2024 Van Erciş Inci Kefali Festivali (5)

Van Gölü, sularının taşmasıyla, efsane canavarıyla sık sık gündeme geldi ama balığı ile ancak yeni yeni duyulmaya başlandı. Her yıl İnci Kefali'nin adına Erciş'te "ULUSLARARASI İNCİ KEFALİ GÖÇÜ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ" düzenlenmektedir.

Festivalde kapsamlı etkinliklerin yanı sıra İnci Kefali'nin dans gösterilerine benzeyen, görsel şölene dönüştürdükleri üreme göçleri de izlenmektedir.

İnci Kefali göçü Nisan ayı sonlarından Haziran ayı sonlarına kadar devam etmektedir. 

2024 Van Erciş Inci Kefali Festivali (3)

Editör: Nihat Işık