'Dengbej Kazo Efsanesi' Belgeselinin Galası Yapıldı

Van'ın yetiştirdiği önemli sanatçılardan Kazım Buzoba'nın hayatını, sanat yılının 65. yılı anısına 'Dengbêj Kazo Efsanesi' adıyla anlatan belgeselin galası İstanbul'da yapıldı.

“DENGBEJ KAZO: ARTIK MEZARIMDA RAHAT UYUYABİLİRİM”

“ÜLKELERİN TÜRKÜLERİNİ YARATANLAR, KANUNLARINI YARATANLARDAN DAHA GÜÇLÜDÜR”

“HALKLARIN EN BÜYÜK DİRENİŞ ALANLARI KÜLTÜRLERDİR”

Dengbej Kazo Belgeseli Galası (4)


Adnan Deniz yönetmenliğinde gerçekleşen “Dengbêj Kazo Efsanesi” Belgesel Galası Bağcılar Belediyesi Başkanlık Sahnesi’nde gerçekleşti. Gecenin moderatörlüğünü İstanbul Üniversitesi hocalarından Halil Türker üstlendi.

Dengbêj Kazo'nun sanatçı dostlarının da katıldığı gecede; Kemalê Xanî, Mihemedê Beyro, Sebri Agirî, Nezîr Egît, Mihemedê Serhedî ve Dengbêj Kazo’nun sanatçı kızı Rêzan Şirvan gibi tanınmış isimler, Kazo'ya destek vermek için sahnede yer aldılar. Ayrıca, Türkiye dışından birçok kişi, yazılı ve görüntülü mesajlarıyla Kazo'yu tebrik etti. Hozan Dilovan İsveç’ten, Miroye Qanat Rusya’dan, Haji Abasi Moskova’dan görüntülü tebrik mesajlarını ilettiler.

Dengbej Kazo Belgeseli Galası (2)

Sanatta 65. Yıl

Belgeselin gösteriminin ardından, Kazo'ya 65. sanat yılı anısına plaket ve çiçek takdim edildi. Kazo'nun 65. sanat yılına ithafen kesilen pasta ile birlikte duygusal anlar yaşandı.

Söyleşi bölümünde ise Dengbêj Kazo ve belgesel ekibi, eserin ortaya çıkış sürecini ve hikâyesini paylaştılar. Kazo, yapılan çalışmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Artık mezarımda rahat uyuyabilirim" dedi.

Belgesel ve söyleşi bölümlerinin ardından, konuklara unutulmaz bir müzik şöleni sunuldu. Kazo'nun kızı Rêzan Şirvan ve diğer Dengbêj arkadaşları, müzik performansıyla geceye renk kattılar. Kazo, sahnede ayakta alkışlandı.

Van'da da Gala Yapılacak

Belgesel gösteriminin ardından Yönetmen Adnan Deniz şöyle konuştu: Yaşayan halk ozanlarımızdan Dengbêj Kazo’nun 65’inci sanat yılı anısına uzun süredir emek verdiğimiz “Dengbêj Kazo Efsanesi” adlı belgeselimizin galasını birbirinden kıymetli konuklarımızla unutulmaz bir atmosferde gerçekleştirdik.

Dengbêjlik kültürünün mihenk taşlarından biri sayılacak; dengbêjlik kültürünü, ağıtların dilini ve haykırışların yankısını yeniden uyandıracak ve yüreklerde hissettirecek böylesi bir eseri sahnelemekten dolayı büyük bir mutluluk içerisindeyim. Medeniyet söz ile başlar; söz dengbêjle başlar. Sözün yüceltildiği nice aydınlıklara…

Belgeselin yakında Van Galası’da yapılacak.

Dengbej Kazo Belgeseli Galası (1)

Dengbej Kazo Belgeseli Galası (3)

GALA GECESİ VİDEOSU 

Editör: Nihat Işık