Dem Parti İstanbul adaylığı için Van'dan bir isim geçiyor

Geçtiğimiz günlerde Dem Parti’den İstanbul Belediye Başkan adaylığı için başvuru yapan Başak Demirtaş bugün yaptığı sürpriz bir açıklama ile adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Başak Demirtaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığından çekilmesinin ardından İBB adaylığı için Van Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanının isminin öne çıktığı açıklandı.

Başak Demirtaş’ın İstanbul Belediye adaylığından çekilmesinin ardından DEM Parti’nin İstanbul’dan aday çıkartıp çıkarmayacağı konusu merak konuş olmuştu.

DEM Pati Başak Demirtaş’ın aday olmayacağını açıklamasının ardında yaptığı yazılı açıklama ile İstanbul adayının önümüzdeki günlerde açıklanacağını duyurdu. Demirtaş’ın istifası sonrası ise DEM Parti İstanbul adayının kim olacağı şimdiden büyük merak konusu oldu.

Gazeteci Barış Yarkadaş, Dem Parti’nin İstanbul adayı için dikkat çeken bir kulis bilgisini paylaşırken adaylık için öne çıkan isimler arasında Van Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı olduğunu açıkladı.

BAŞAK DEMİRTAŞ ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Başak Demirtaş bugün yaptığı sürpriz bir açıklamayla aday olmayacağını açıkladı ve "Bununla birlikte gelinen aşamada benim İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylık beyanımın bir başvuruya dönüşmemesi konusunda da Partimizle ortak görüş birliğine varmış bulunmaktayız. Tüm halkımız ve partililerimiz bilmeli ki bütün kararlar Partimizle tam bir uyum ve koordinasyon içerisinde alınmıştır. Önümüzdeki günlerde Partimizin ilan edeceği adaylar hepimizin adayları olacak ve tüm gücümüzle bu kıymetli arkadaşlarımızın arkasında duracak, Partimizin başarısı için çalışacağız." dedi.

"BAŞAK DEMİRTAŞ ADAY YAPILMAZSA HİÇ ŞAŞIRMAM"

TV100'de Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı'nda DEM Parti'nin İstanbul adayıyla ilgili çarpıcı kulis bilgileri veren tv100 yazarı Barış Yarkadaş, Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'ın aday olma isteğiyle ilgili önemli bilgiler vermişti. Gazeteci Barış Yarkadaş, "DEM Parti, Demirtaş isminin partinin önüne geçmesinden çok rahatsızlar. Başak Demirtaş konusunda DEM Parti’de tam bir ayrışmanın olduğunu söyleyebilirim. Burada partinin bir grubunda aday olmasını isteyen bir grubu ise kesinlikle karşı çıkıyor. Başak Demirtaş aday yapılmazsa hiç şaşırmam" demişti.

KİM ADAY OLACAK?

Gazeteci Barış Yarkadaş, sosyal medyadan bugün yaptığı açıklamada ise Başak Demirtaş ile ilgili partide olan huzursuzluğu dile getirdi ve Demirtaş'ın adaylıktan çekilmesi ya da aday yapılmaması durumunda başka isimlerin öne çıktığını açıkladı.

Gazeteci Barış Yarkadaş, "DEM Parti’de kritik gün. Başak Demirtaş’ın aday yapılmaması ya da adaylıktan çekilmesi halinde “havuzdaki diğer bir ismin öne çıkması bekleniyor: Van Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Bedia Özgökçe. DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı yapılacağı konuşulan Ertan, HDP 25 ve 26. Dönem Milletvekili idi. DEM Parti’de adaylık için Ali Kenanoğlu ve Celal Fırat’ın isimleri de geçiyor." dedi.

Dem Parti Istanbul Adayı Vanlı Eski Belediye Başkanı

BAŞAK DEMİRTAŞ'I ADAYLIKTAN ÇEKİLMEYE İTEN NEDENLER

"CİDDİ BİR KESİM TEKRAR İMAMOĞLU'NUN DESTEKLENMESİNİ İSTİYOR"

Başak Demirtaş adaylıktan mı çekildi, yoksa DEM Parti'den onay mı çıkmadı? Eski HDP Milletvekili Altan Tan, Demirtaş'ın aday gösterilme durumu ve bunun DEM Parti içerisindeki etkisi üzerine Haberler.com'a değerlendirmelerde bulunmuş, parti içerisinde 10 yıldır süren tartışmaların olduğunu belirterek "Başak Demirtaş'ın İstanbul adayı olma durumuna ilişkin CHP ile olan ittifakı önüne koyan çevreler bu durumdan rahatsız oldu. Ciddi bir kesim tekrar İmamoğlu'nun desteklenmesini istiyor" demişti.

CHP'YE GÖZDAĞI MI VERİLDİ?

Demirtaş'ın adaylık başvurusu sürecinde CHP Adayı ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan oy böleceği ve bu nedenle "AK Parti ile DEM Parti anlaştı" iddialarının ortaya atılmasına da neden olmuştu. Demirtaş'ın bugün aday olmayacağını resmen duyurması sonrası ise bir kesim, "Zaten aday olmayacaktı, CHP'ye gözdağı verildi" yorumunda bulundu.

"DEMİRTAŞ ÇIKARSA İMAMOĞLU MESELESİ KAPANIR"

Öte yandan; geçtiğimiz gün katıldığı programda konuyla ilgili görüşünü bildiren AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu'nun, "Başak Demirtaş çıkarsa İmamoğlu meselesi kapanır" yorumu çok konuşulmuştu. Ensarioğlu, açıklaması sırasında DEM Parti ile CHP arasında 3 İstanbul ilçesi gerilimi yaşandığı ve bu nedenle Demirtaş'ın adaylığının öne sürüldüğü tespitinde de bulunmuştu.

Kaynak: Şehrivan Gazetesi