DEM Parti Diyarbakır büyükşehir adayları belli oldu

DEM Parti'nin Diyarbakır'da yenilenen ön seçiminin sonucuna göre kadın eş başkan adayı Serra Bucak oldu. Kimse yüzde 50+1'e ulaşamayınca erkek aday için yarın ikinci tur seçim de yapıldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) Diyarbakır'da iptal edilen halk oylamasının ilk sonuçları çıktı.

14 ilçe belediyesi eş başkan adaylarının belirlendiği oylamada Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi için gösterilecek adaylardan biri kesinleşmişti.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre kadın adaylar arasında Serra Bucak yüzde 50+1’i geçerek Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayı oldu.

Önseçim Komsiyonu Bucak’ın adaylığını kesinleştirdi.

Erkeklerde ise yüzde 50+1’i geçen aday olmamıştı.

Dün  eşbaşkan adaylığı için, aday adayları Doğan Hatun ve Garip Kandemir 17 ilçede yapılacak oylamada yarıştı.

DEM Parti Diyarbakır İl Örgütü'nün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise şu ifadeler kullanıldı: "Halkımızın büyük bir özveri ile katıldığı ön seçimler sonucunda, delegelerin yüzde 54 oyunu alan aday adaylarımızdan Serra Bucak Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayımız olarak belirlenmiştir. Halkımıza, partimize ve Amed'e hayırlı olsun."

DEM PARTİ ERKEK ADAY DA BELLİ OLDU

DEM Parti, ikinci tur oylaması da dün yapıldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin ( DEM Parti) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi aday adayı seçimleri için oy verme işlemi 17 ilçede sona erdi.  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi erkek eş başkanlardan Doğan Hatun ve Garip Kandemir arasında yapılan seçimde kazanan sayılan oylarla belirlendi. Oyların yüzde 64'ünü alan Doğan Hatun erkek eşbaşkan adayı oldu.

Konuya dair DEM Parti Diyarbakır İl Örgütü'de sanal medyada yaptığı açıklamada, "Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanlığı için bugün yapılan ikinci tur seçimleri tamamlandı. Tüm sandıklar açıldı ve oyların sayımı bitti. Garip Kandemir yüzde 36 oy, Doğan Hatun yüzde  64 oy alarak Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı olmaya hak kazandı" denildi.

Kadınlardan da Serra Bucak ilk turda aday olmuştu. DEM Parti'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adaylarının Doğan Hatun ve Serra Bucak olduğu netleşti.

Diyarbakır Eş Başkanları Belli Oldu

Kaynak: Duvar