Eski Bakan Hüseyin Çelik'ten Diyarbakır'daki Hutbe Olayı ile İlgili Açıklama!

Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’nde Kaymakam Burak Akeller’in, cuma namazı için gittiği camide hutbe okuma tarzını beğenmediği imam M.K’yi, mikrofonla darp ettiği iddia edilen olayla ilgili Milli Eğitim Eski Bakanı Hüseyin Çelik sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Van Eski Milletvekili ve Milli Eğitim Eski Bakanı Çelik yaptığı açıkalmada şu ifdelere yer verdi:

'Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde Kaymakam’ın imamı darp ettiği iddiası ve sonraki tartışmalar elbette kendi başına vahimdir.

Bu olay münasebetiyle merkezi ve bütün Türkiye’de tek tip olan hutbe meselesi mutlaka tartışılmalıdır. Hepimiz biliyoruz ki, tek tip hutbe darbe dönemlerinin icadıdır.

Laiklik, dinin devlete; devletin de dine müdahale etmemesi anlamına gelir.

Ancak İslam dünyasında Emeviler’den beri devlet, dini kendi emri altına almış, devletleri yönetenler kendi dünyevi saltanatlarını sağlamlaştırmak için acımasız bir şekilde dini kullanagelmişlerdir.

Cumhuriyet döneminde, laiklik ilkesi kabul edildikten sonra da ne yazık ki bu durum devam etmiştir.

Her ilin, ilçenin, mahallenin dini ihtiyacı ve hutbeler aracılığı ile gündeme getirilecek meselesi elbette her zaman aynı değildir.

İl ve ilçe müftüleri ve din adamları öncelikleri elbette belirleme ehliyetine sahiptirler.

Ancak tek tipçi, dayatmacı, doğruları tekeline almış devlet aklı, müftüye ve imama da güvenmez.

İmamlara, her hafta eline 23 Nisan şiirleri tutuşturulmuş çocuk muamelesi yapan Diyanet İşleri Başkanlığı ve dolayısıyla devlet, bence çok büyük bir hata yapıyor.

“Tek tip hutbe olmazsa, ya maazallah imamlar yanlış şeyler söylerlerse ne olacak halimiz!” hesabı yapmak da halkını, hatta din adamlarını potansiyel tehlike gören bir devlet aklının ürünüdür.

Unutmayalım ki, Bütün gazetecilerin, öğretim üyelerinin, öğretmenlerin aynı şeyleri konuştuğu ülkeler Kuzey Kore ve benzeri ülkelerdir. Çok yanlış bir kararla, ki ben buna şiddetle karşı çıkmıştım, okullarda öğrencilerin formalarını, militarist, tek tipçi bir görünüm arz ediyor gerekçesiyle kaldıran bir iktidar, tek tip hutbe saçmalığını sürdürmemelidir.' ifadelerine yer verdi.

Editör: Nihat Işık