Cumhurbaşkanın Van Konuşması Canlı Yayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Bugün 1,5 yıllık aranın ardından tekrar Van'da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Ülkemizin doğusunun yükselen yıldızı, bölgesinin lokomotifi Van'a her gelişimizde sevgiyle, coşkuyla bizi bağırlarına basan tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

Van bizi bilir. Van attığı bu adımla o birilerini yolda bırakacaktır. Ben şu anda hanım kardeşlerimin coşkusu, ana kademenin, gençlerin coşkusunu görüyorum. Deprem yaralarının sarılmasından terör belasının define kadar Van'ın tüm mücadelesinde hep yanında olduk. Vanla hep omuz omuzaydık. Yıllarca Vanlıların tertemiz duygularını istismar edenlerin, bu şehre zarar verdiğini en iyi sizler biliyorsunuz. Van'ı susuz bıraktılar mı? Suyunu kesitler, kim su sorununu çözmesi gerekirdi; Van Büyükşehir Belediyesi'nin. Peki Erdoğan, DSİ'yi görevlendirerek Van'ın su sorununu çözdü mü? Benim Kürt kardeşlerimi susuz bırakmaya kimsenin hakkı yok diyordum. Su sorununu Kürt, Türk ayırt etmeksizin çözdük.

Van'ı yeni projelerle, hizmetlerle kalkındırmak için çalıştık. Geçmişte nice hükümetler geldi, geçti. Hangisi Van'ı bu seviyede eser ve hizmetlerle kalkındırdı? Hiçbiri. Yaşı yetenler kendileri, yetmeyenler büyüklerine sorarak, Van'ın 25-30-40 yıl önceki haliyle bugünü karşılaştırsınlar. Aklı, vicdanı, ahlakı olan herkes aradaki farkın 20 yıllık değil, asırlık olduğunu kabul edecektir. Bizim kuru lafla, istismarla, yalanla, iftirayla işimiz olmaz. Biz somut rakamla konuşuruz. Son 20 yılda Van'a 38 milyar liralık yatırım yaptık.

Van ve Bitlis'te mevcut atık su arıtma tesislerini iyileştiriyoruz.

Yeni tesisler yapıyoruz. Göl çevresinde mavi bayraklı plaj sayısını artıracak çalışmalara devam ediyoruz.

Van'da 8 millet bahçesi projemiz var.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

Deprem yaralarının sarılmasından, terör belasının define kadar Van'ın yanında olduk. İhtiyaçlarının giderilmesinde hep Van ile omuz omuzaydık. Gönül dünyadan vazgeçer ama Van'dan vazgeçmez. Bu şehre olan muhabbetimizi kalbimizden gelen bir hissiyatla ifade etmiştik. Van'ı susuz bıraktılar mı? Suyunu kestiler, kim su sorununu çözmesi gerekirdi? Van belediyesi. Peki, Erdoğan Van'ın su sorunun çözdü mü? Niye? Benim buradaki kardeşlerimi kimsenin susuz bırakmaya hakkı yok. Biz su sorununu Türk-Kürt ayırt etmeksizin çözdük. Hükümete geldiğimiz günden beri Van'ı yeni projelerle kalkındırmak için çalıştık, çabaladık. Geçmişte kim Van'a böyle hizmetler verdi? Hiçbiri. Yaşı yetenler bizzat kendileri, yetmeyenler büyüklerinden sorup öğrenerek bu şehrin 30 yıl önceki haliyle bugünkü halini bir karşılaştırsınlar. 

"VAN DEPREMİ GECESİ ERDOĞAN BURADAYDI"

Bizim yalan ile işimiz olmaz, biz hep somut icraat ile konuşuruz. Van'a 38 milyar liralık yatırım yaptık. Bunlar kamu yatırımı, bu bütçe ile eğitimde 9 bin 682 yeni derslik inşa ettik. Sosyal yardımlarda 11 milyar lira tutar ile destek olduk. Sağlıkta 19 hastaneden oluşan 103 adet sağlık tesisi inşa ettik. 2011 yılındaki deprem sonrası 25 bin konut inşa ettik. Bunları AK Parti iktidarı olarak biz yaptık, halen yapımlara devam ediyoruz. Van'da riskli alanda depreme karşı çalışmalarımız da devam ediyor. Van depreminin gecesinde Erdoğan buradaydı. HADEP neredeydi? Ben Kürdüm diyenler neredeydi? Benim için Kürt kardeşlerimle Türk kardeşlerim arasında bir fark yoktur. Biz herkesi Allah için seviyoruz. Kardeşlerim bu arada 407 dükkanı tamamlayarak hak sahiplerine teslim ettik.  Program kapsamında Van ve Bitlis'te mevcut atık su tesislerini iyileştiriyoruz. Van Gölü dip tarama çalışmalarını da sürdürüyoruz. Göl kıyısındaki ahırların tamamını yıktık. Bu ahırları OSB'ye taşıyacağız. Şehrimizin kalkınmasına katkı sunacağız. 

VAN'A YAPILAN PROJELER

Amacımız gölün etrafındaki kirli görüntü ve çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırmaktır. Altyapı yatırımlarına 419 milyon lira finansman desteğinde bulunduk. Mavi bayraklı plaj sayısını artıracak çalışmalara devam ediyoruz. 8 millet bahçesi projemiz var. Çatak'ta 15 Temmuz millet bahçesini hizmete sunmuştu. Erciş millet bahçesinin yapımını tamamladık. İnşallah bu çalışmaların artarak devamını diliyorum. Edremit adeta bir yalı kent. Denize nazır bir ilçemiz. Geçmişte Edremit neydi, şimdi ne. Nereden nereye...  Ulaştırma yatırımları kalkınma altyapısının en önemli unsurları arasında geliyor. 36 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 577 kilometreye çıkardık. Bunu yapan biziz, Karayolları olarak biz yaptık. Van Çevreyolunun temelini de biraz sonra buradan yapacağımız canlı bağlantıyla atıyoruz. Bu projeyi çok daha önceden hayata geçirecektik, çeşitli sorunlar nedeniyle bugüne kaldı. Tüm sorunları çözdük ve inşallah 41 kilometrelik Van Çevreyolunu inşa edip hizmete açacağız.  Erciş Patnos yolunu Van Hakkari Yüksekova ayrımı yolunu 2024'te Van Muradiye yolu ile Erciş Muradiye Çaldıran yolunu 2025 yılında tamamlıyoruz. Van Kapıköy arasındaki demiryolunu modernize ettik. Ferit Melen Havalimanını yeniledik. Göl kenarında kurduğumuz gemi inşaat tesisindeki feribotları işletmeye aldık. Tarım ve ormanda 4 baraj 5 gölet yaptık. Son 20 yılda inşa ettiğimiz projelerle 370 dekar araziyi sulamaya açtık.

Bugün Van'ı bir başka gördüm. Şu anda on binler bu meydanda. İnşaat çalışmaları devam eden sulama tesisleri ile 188 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız. 5 içme suyu tesisi inşa ettik. 20 yılda Vanlı çiftçilerimize 2 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Sanayi ve teknoloji OSB ve teknoparkı faaliyete geçirdik. Vanlı işverenlerimize toplam 1,3 milyar lira tutarında prim desteği sağladık.  Önümüzdeki dönemde Van'ı daha büyük eser ve hizmetlere kavuşturmayı sürdüreceğiz. Van'a toplam yatırım bedeli 4.1 milyar lirayı bulan yüzlerce eseri hizmete açıyoruz. Van bunlara layık. Biz size aşığız. Neşet Ertaş ne diyor, aşkınan koşan yorulmaz diyor. Biz de aşkınan koşuyor ve yorulmuyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet, toplu açılış töreni için Van'a geldi.

Havalimanında Van Valisi Ozan Balcı, Van Milletvekilleri İrfan Kartal, Abdulahat Arvas, Osman Nuri Gülaçar tarafından karşılanan Erdoğan, Beşyol meydanındaki miting ve açılış için alana hareket etti.

Erdoğan'a Van'da kimler eşlik ediyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Van'da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Gençlik Kolları Genel Başkanı Eyüp Kadir İnan, önceki dönem Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Gülşen Orhan, AK Parti MKYK üyeleri Burhan Kayatürk gibi isimler eşlik ediyor.

Editör: Nihat Işık