Hiç eliniz cebinizde tüm beyin loplarınızı meşgul ederek "ne hoștur bu şehir!" dediniz mi?

Cumhuriyet Caddesinde size çarpmak için yürüyen insanlardan ani reflekslerle kurtulmaya çalışırken önce yoğun bir insan sıcaklığı sarıyor Gölkentte içinizi daha sonra ara sokaklardan kaçak çay kokusu siniyor üstünüze.

Kaldırıma kurulmuş butik çay masalarda dalıyorsunuz hayatın akışına, yan tarafta " vıle zar tutma oğlum" sesleriyle...

Önünüzde yüzlerce insan hüzmesi geçiyor.

Birkaçı yorgun emektar insan, bazısı kötü geçmiş sınavdan hocayı sorumlu tutup son gece çalışan öğrenci, kimisi de zabıtadan kaçan memleket ahalisi.

Oturduğunuz masadan kalkıp dar sokaklara ilerliyorsunuz tekrardan.

Lale devrini andırıyor şehir, bir tarafta lale süslemeleriyle geceyi gündüze çeviren cumhuriyet caddesi manzarası diğer tarafta kavimler göçünden sonra kurulan yan sokaklar.

Eğer şanslıysanız seyyar satıcıların ses şiddetine maruz kalmazsınız. Bir an duraksayıp insanları izliyorsunuz; her yoğunlukta telaşlı, stresli ve durgun. İnsan havuzundan geçerken sizi ara sokak sakinliği sarıyor ve ertesi güne göl sakinliğinde uyanıyorsunuz.

Edremit'e gidiyorsunuz, Kız Kalesi ve Akdamar Adası merdiveniniz oluyor göl manzaranız için. Hemen yan tarafta size çay ikram etmek isteyen insanlar olacaktır bu şehirde " saĝolasın" diyerek içebilirsiniz.

Sonraki durağınız sizi tüm heybetiyle selamlayan Van Kalesi ve onun eşsiz çocuk rehberleri oluyor. Uç noktada sizi bir cami ve altınızda yatan medeniyet bekliyor.

Çok ince çizgi farkedeceksinizdir; İskele. Birçok otogardan daha çok ayrılık görmüştür Vangölü Ekspresi. Yanıp sönen ahenksiz deniz feneri ve balık ekmek kokulu tekneler.

Hiç kendinizi bu kadar özgür hissettiniz mi, hele ki yanınızda size ekmek arası bir şeyler ayarlayan biri varsa?

Arka mahallelerde tandır ekmeği kokusu siniyor teninize. Çok geçmeden oradan tuzlu balık kokusu da gelecektir, yiyebilirsiniz.

Aracınızla geçerken Şahbaĝı'ndan ayva ağaçları enstrümental hizmet verir açık kalan camınızdan.

Bir pazar kurulur Tren Garına, belki ilk defa orada tanışacaksınızdır ebedi komşumuz İranlılarla.

Burası birçok medeniyete, dine-inanca, ırka, kültüre yuva olmuş kadim kent VAN ( Tuşpa)

Burası Gölkent...

Editör: Nihat Işık