ASELSAN’ın başına Vanlı isim getirildi

Türkiye’nin en önemli savunma sanayi şirketlerinden biri olan ASELSAN’ın üst yönetim kadrosu değişti. Yapılan Yönetim Kurulu toplantısının ardından ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanlığına Vanlı isim isim seçildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı olarak atanan Prof. Dr. Haluk Görgün’ün ardından ASELSAN Genel Müdürlüğüne Ahmet Akyol getirilmişti. Yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı sonrası Yönetim Kurulu Başkanı Vanlı Ercümend Arvas oldu.

Şirketin bugünkü Yönetim Kurulu toplantısının ardından, Yönetim Kurulu Başkanı da belli oldu. Ercüment Arvas, Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanırken, Alpaslan Kavaklıoğlu Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’ne, Yavuz Çelik ile Mustafa Murat Şeker ise  Murahhas Aza olarak seçildi.

ASELSAN BAŞKANI ERCÜMEND ARVAS KİMDİR?

1953 yılında Van’da dünyaya gelen Prof. Dr. Ercümend Arvas, Lisans ve yüksek lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde, doktora eğitimini ise New York ABD’de Syracuse University’de 1983 yılında tamamladı. Arvas, doçentliğini 1988 yılında, profesör unvanını ise 1994 yılında almıştır.

Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde 1983-1984 yılları arasında Yıldız Üniversitesi’nde, 1984-1987 yılları arasında Rochester Institute of Technology’de, 1987-1988 yılları arasında ise Syracuse University’de yardımcı doçent olarak görev alan Arvas, 1988-1994 yılları arasında Syracuse University’de doçent olarak ve 1994-2014 yılları arasında aynı üniversitede profesör olarak akademik kariyerini sürdürdü.

Ayrıca 1992-1994 yılları arasında MOREN Ent.’te Genel Müdür olarak görev alan Prof. Dr. Ercümend Arvas’ın danışmanlık verdiği bazı kurumlar arasında Force Office of Scientific Research, Digital Equipment Co., Philips Broadband, RIT Research Corp. Syracuse Research Corp., ANAREN Microwaves Inc., General Electric Co. ve TÜBİTAK bulunmaktadır.

Kasım 2014 tarihinden beri İstanbul Medipol Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde profesör olarak çalışmalarını sürdürmekte olan Prof. Dr. Ercümend Arvas’ın çok sayıda ulusal ve uluslararası kongre, konferans, sempozyumda sunulmuş ve yayınlanmış makale/bildirisi, kitapları ve kitap bölümleri bulunmaktadır.

Kaynak:M. Ali Ortaç - Vanolay

Editör: Nihat Işık